Światło chroni serce przed uszkodzeniami

Ekspozycja na intensywne światło, nawet światło dzienne, może zniwelować ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego w wyniku zawału - twierdzą amerykańscy naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Nature Medicine".

Co wspólnego ma światło z zawałem mięśnia sercowego? Odpowiedź tkwi, co może być zaskakujące, w zegarze biologicznym, który regulowany jest przez proteiny w mózgu. Te same białka znajdują się w innych narządach, także w sercu - mówi dr Tobias Eckle z Uniwersytetu Kolorado.

Naukowcy ustalili, że jedno z nich o nazwie Period 2 (Per2) odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu uszkodzeniom podczas zawału, kiedy do serca nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Niezbędna jest wówczas zmiana w metabolizmie, którego głównym substratem energetycznym zamiast kwasów tłuszczowych staje się glukoza. Bez tej zmiany komórki serca obumierają i dochodzi do uszkodzeń - wyjaśniają naukowcy.

Badania na modelu zwierzęcym wykazały, że aktywowane przez ekspozycję na silne światło białko Per2 usprawnia zmiany metaboliczne, minimalizując uszkodzenia.

Dalsze badania mają pomóc lepiej zrozumieć wpływ światła na metabolizm mięśnia sercowego i możliwości wykorzystania go w leczeniu.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera