Leczenie chorób dziąseł może zapobiec nieregularnemu biciu serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Warto dbać o dziąsła, ponieważ ich stan zapalny ułatwia bakteriom przedostanie się z jamy ustnej do krwioobiegu, co może sprzyjać migotaniu przedsionków - najczęściej występującemu zaburzeniu rytmu serca - informuje „Journal of the American Heart Association”.

Migotanie przedsionków wiąże się z nieregularnym biciem serca i może zwiększać ryzyko udaru, a nawet niewydolności serca. W zaawansowanych przypadkach można je leczyć za pomocą ablacji cewnikowej – procedury, która w sposób kontrolowany niszczy uszkodzony obszar serca zakłócający jego obwody elektryczne. W ten sposób można skorygować nieregularne i nienormalnie szybkie tętno.

Teraz zespół Shunsuke Miyauchi z Uniwersytetu w Hiroszimie (Japonia) wykazał (https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.123.033740), że choroby dziąseł mogą być czynnikiem ryzyka migotania przedsionków, zaś przeprowadzone po ablacji leczenie choroby dziąseł może zmniejszyć ryzyko nawrotu migotania.

Do badania włączono 288 osób - wszystkie cierpiały na choroby dziąseł i przeszły ablację w celu leczenia migotania przedsionków. Spośród nich 97 otrzymało leczenie z powodu choroby dziąseł do trzech miesięcy później.

W okresie obserwacji (trwającym do dwóch lat) 24 proc. uczestników ponownie doświadczyło migotania przedsionków, ale prawdopodobieństwo jego wystąpienia było o 61 proc. mniejsze w przypadku osób, u których choroba dziąseł była leczona po ablacji.

Ryzyko ponownego wystąpienia migotania przedsionków było wyższe, jeśli choroba dziąseł była poważniejsza.

Naukowcy badali także poziom białek zapalnych we krwi uczestników przed poddaniem ich ablacji; był on podwyższony u osób z ciężką chorobą dziąseł. Według Miyauchiego wyższy poziom przeciwciał przeciwko bakteriom związanym z chorobami dziąseł został również powiązany z częstszym występowaniem migotania przedsionków.

Autorzy zachęcają osoby cierpiące na migotanie przedsionków, aby w razie konieczności zgłosiły się na leczenie chorób dziąseł. Chorobom tym można zapobiec, szczotkując zęby pastą z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, codziennie nitkując zęby lub używając patyczków międzyzębowych oraz regularnie odwiedzając dentystę.

Omawiający wyniki badania eksperci zwracają uwagę, że było ono stosunkowo małe i obejmowało zaledwie 97 uczestników leczonych z powodu chorób dziąseł. Niemniej jednak, jak zaznaczyli, ustanawia ono podwaliny pod przyszłe badania w tej dziedzinie.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera