Specjaliści amerykańscy opracowali pierwszą skuteczną szczepionkę chroniącą, na razie tylko myszy, przed Ebolą - wyjątkowo groźnym wirusem powodującym gorączkę krwotoczną – informuje w najnowszym wydaniu „Proceedings of National Academy of Science”.
Według uczonego, nowa szczepionka może być przechowywana przez dłuższy czas. Wcześniejsze podobne preparaty zawierały fragmenty wirusa, które po dłuższym okresie ulegały uszkodzeniu, co zmniejszało ich skuteczność.
Wirus Ebola wykryto w 1976 r. w Afryce, gdy w Zairze wybuchła epidemia gorączki krwotocznej. Nazwa zarazka pochodzi od rzeki Ebola, w pobliżu której było wtedy najwięcej zachorowań i zgonów. W tym czasie epidemia wybuchła również w Sudanie, ale była mniej śmiercionośna.
Ebola jest wyjątkowo śmiertelna. Zabija zwykle 90 proc. zakażonych osób. Wśród nich jest często personel medyczny, który styka się z wydzielinami chorych, za pośrednictwem których przenoszony jest zarazek. Wirus zawiera RNA i przypomina kształtem poskręcana pałeczkę, podobnie jak wirus Marbur, również wywołująca gorączkę krwotoczną.
Do zakażenia Ebolą dochodzi na drodze kropelkowej, na skutek pośredniego i bezpośredniego kontaktu (z czego te dwa ostatnie mają największe znaczenie). Pierwsze badania nad szczepionką rozpoczęto w 2008 r. Przeprowadzono wtedy pomyślne testy na małpach, ale nie doprowadziły one jednak do opracowania skutecznej szczepionki.
PAP - Nauka w Polsce
zbw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.