Olbrzymi posąg faraona sprzed 3350 lat odsłonięto w Egipcie

Archeolodzy odsłonili w Luksorze jeden z największych odnalezionych dotychczas posągów faraona Amenhotepa III w jego świątyni, położonej na zachodnim brzegu Nilu - podała agencja Associated Press. <br />


Posąg mierzący 13 metrów wysokości i przedstawiający faraona Amenhotepa III, władcę z XVIII dynastii panującego w latach ok. 1388-1351 p.n.e., jest jednym z dwóch, które stały po obu stronach północnego wejścia do świątyni w Luksorze, poświęconej zmarłemu władcy.

Zespół archeologów, prowadzący od kilku lat prace wykopaliskowe na terenie zajmowanym przez ruiny świątyni Amenhotepa III, odsłonił siedem wielkich bloków kwarcytu, składających się na kolosalny, przewrócony posąg faraona.

Posąg został odkryty po raz pierwszy w 1928 roku, a wkrótce potem ponownie zasypany piaskiem. Naukowcy pracujący na stanowisku, którzy odnaleźli go ponownie, mają nadzieję na odkrycie bliźniaczego posągu podczas kolejnego sezonu wykopalisk.

Jak przypomniał Abdel-Ghaffar Wagdi, nadzorujący prace na stanowisku, ostatnio odkryto także dwa inne posągi, z których jeden przedstawia postać boga Thota - egipskie bóstwo Księżyca - z głową pawiana, a drugi postać Sechmet - bogini wojny, zemsty i chorób - przedstawionej z głową lwicy.

Świątynia Amenhotepa III w Luksorze uległa w starożytności poważnym uszkodzeniom, prawdopodobnie w wyniku powodzi, która powaliła jej ściany, a pozostałości ucierpiały dodatkowo podczas trzęsienia ziemi w 27 r. p.n.e.

Archeologom prowadzącym od lat wykopaliska na stanowisku udało się jednak odnaleźć dużą liczbę artefaktów i posągów w ruinach zniszczonej budowli, w tym dwa posągi faraona z czarnego granitu, odkryte w 2009 roku. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera