iPhone rozpozna płacz dziecka

Firma z Barcelony - Biloop Technologic  wypuściła na rynek aplikację iPhone, która pomaga ocenić w ciągu 10 sekund, dlaczego dziecko płacze. Producenci twierdzą, że ich aplikacja jest w stanie rozpoznać 5 różnych rodzajów płaczu niemowlęcia.

- Tłumacz płaczu zawiera w sobie rewolucyjną technologię, która szybko rozpoznaje płacz dziecka, bazując na pięciu emocjonalnych lub fizjologicznych stanach: głód, zmęczenie, rozdrażnienie, stres, nuda - wyjaśniają twórcy tego wynalazku: Pedro Barrera i Luis Meca. - Tych pięć rodzajów płaczu jest uniwersalne dla wszystkich niemowląt, bez względu na kulturę czy język.

Wystarczy, że rodzice położą iPhona ok.30 cm od płaczącego dziecka i nacisną przycisk „Start”. Płacz zostanie zanalizowany i zidentyfikowany w ciągu 10 sek. z 96-proc. poprawnością. Gdy rodzice zrozumieją, co dziecko chce im przekazać, łatwiej będzie im je uspokoić.

Jednego jeszcze ta aplikacja nie potrafi - stwierdzić, czy dziecko płacze, bo jest chore. Tutaj ciągle instynkt rodzica pozostaje niezawodny.

- Firma Biloop Technologic na początku stworzyła tę technologię wykorzystując urządzenie, które trzymało się w ręku, później jednak skoncentrowano się na aplikacji do iPhona - mówi rzecznik prasowy Biloop Technologic.

Na razie wynalazek jest dostępny w Wielkiej Brytanii, USA i Hiszpanii. Jak informuje producent, przeprowadzono badanie kliniczne w hiszpańskim szpitalu, gdzie aplikację przetestowano na 104 dzieciach. Gdy zastosowano się do podanych przez iPhone sugestii przyczyn płaczu, 96 proc. niemowląt przestało płakać. MN

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera