<strong>Ponad 39,5 mln zł dofinansowania otrzyma <a href="http://www.p.lodz.pl/index.htm">Politechnika Łódzka </a>(PŁ) na projekt Centrum Technologii Informatycznych (CTI) .</strong> Umowę w tej sprawie - między Politechniką a Ośrodkiem Przetwarzania Informacji (OPI) - Instytucją Wdrażającą Działania 13.1, XIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko - podpisano 31 sierpnia.
W CTI znajdzie się 21 specjalistycznych laboratoriów, w których zostanie utworzonych ponad 450 stanowisk dla studentów. 4 sale będą służyły do pracy w małych grupach, 4 sale wideokonferencyjne umożliwią studentom współpracę ponadregionalną i międzynarodową. Ma tu też powstać jedna z pierwszych w kraju pracowni dydaktycznych dla 120 osób, wykorzystujących obrazowanie trójwymiarowe.
Cała infrastruktura będzie miała charakter dydaktyczny i będzie udostępniona studentom kierunków informatycznych. Podobne struktury obliczeniowe w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Krakowie mają charakter naukowo-komercyjny.
Z punktu widzenia uczelnianej infrastruktury informatycznej, ważnym przedsięwzięciem będzie budowa klastra obliczeniowego, obsługiwanego i administrowanego przez studentów.
CTI będzie wspierać kształcenie w zakresie tworzenia i wykorzystywania technologii informatycznych w różnych obszarach wykształcenia technicznego realizowanego przez PŁ. Dotyczy to informatyki, elektroniki i telekomunikacji, biotechnologii i biologii molekularnej, mikro- i nanotechnologii, inżynierii biomedycznej, inżynierii chemicznej i procesowej, matematyki, fizyki, chemii, inżynierii materiałowej, automatyki i robotyki, fotoniki oraz ochrony środowiska.
Finansowanie projektu w całości realizowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zdaniem Ewy Chojnackiej, rzeczniczki prasowej uczelni, uruchomienie CTI sprawi, że Politechnika Łódzka będzie bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania dla studentów z zagranicy, głównie z Unii Europejskiej.
Jak podkreśla Chojnacka, od kilkunastu lat w Politechnice Łódzkiej, w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego, są prowadzone studia w języku angielskim i w języku francuskim. Uruchomienie CTI pozwoli na zwiększenie udziału studentów zagranicznych w realizowaniu wymiany studentów i szerszą realizację międzynarodowych projektów dydaktycznych (European Project Semester). KOL
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.