
<strong>Jesteśmy już po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc nadchodzi czas Świąt Wielkanocnych. </strong>Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, a więc co roku wypada innego dnia naszego kalendarza. Wiąże się to z faktem, iż kalendarz żydowski był kalendarzem lunarno-solarnym, a nasz kalendarz jest solarny.
Podczas soboru nicejskiego z roku 325 naszej ery ustalono więc, że Wielkanoc będzie wypadać w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Z tego powodu Święta te mogą najwcześniej wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim.
W tym roku pierwsza wiosenna pełnia Księżyca wypadła 9 kwietnia o godzinie 16:56. Najbliższa niedziela - 12 kwietnia, jest więc Wielką Niedzielą. AOLPAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.