Politechnika Lubelska: badania nad kompozytami z PZL Świdnik

<strong><a href="http://www.pollub.pl/">Politechnika Lubelska</a> tworzy Laboratorium Kompozytowe, w którym naukowcy będą prowadzić badania wspólnie z konstruktorami z zakładów lotniczych <a href="http://www.pzl.swidnik.pl/">PZL Świdnik</a></strong>. Koszty wyposażenia laboratorium, wynoszące około 2 mln zł, będą sfinansowane głównie dzięki funduszom Unii Europejskiej. Laboratorium ma być gotowe do końca tego roku kalendarzowego - powiedziała w poniedziałek PAP szefowa Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej prof. Barbara Surowska.

Badania mają dotyczyć kompozytów mogących znaleźć zastosowanie w przemyśle lotniczym. Naukowcy będą szukać nowych, doskonalszych materiałów oraz lepszych sposobów ich diagnozowania w procesie wytwarzania i eksploatacji. Szczególny nacisk ma być położony na kompozyty z wbudowanymi elementami inteligentnymi, zdolnymi do monitorowania stanu struktury kompozytu oraz do sterowania jej właściwościami.

"Będziemy pracowali przede wszystkim nad wykorzystaniem układów piezoelektrycznych, a także stopów metali charakteryzujących się tzw. pamięcią kształtu" - powiedziała Surowska.

Inżynierowie z PZL Świdnik będą podpowiadali naukowcom kierunki poszukiwań, a następnie sprawdzali w zakładowym ośrodku badawczo- rozwojowym nowe rozwiązania, które powstaną w warunkach laboratoryjnych. KOP

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera