UE całkowicie zakaże stosowania groźnej substancji powodującej uczulenia (DMF)

Sprzedaż produktów zawierających dimetyloformamid (DMF), chemiczną
substancję powodującą uczulenia, będzie całkowicie zakazana w Unii
Europejskiej - postanowili eksperci krajów członkowskich,
przyjmując propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie.

KE zaproponowała wprowadzenie w trybie pilnym całkowitego zakazu stosowania DMF po stwierdzeniu "setek" przypadków reakcji uczuleniowych u konsumentów, którzy kupili np. buty albo kanapy wyprodukowane z użyciem tej substancji. KE podała, że doszło do nich w Polsce, a także we Francji, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

DMF może powodować u ludzi zaczerwienienia i podrażnienia skóry, oparzenia, a w niektórych przypadkach nawet trudności z oddychaniem. We Francji bardzo głośne były przypadki ludzi, którym potworzyły się poważne, bolesne i trudno gojące się rany na skutek siedzenia na sprowadzonych z Chin kanapach albo noszenia butów zawierających śladowe ilości DMF.

Stosowanie w produkcji DMF było już wcześniej zakazane w UE, ale dozwolony był import i sprzedaż zawierających tę substancję produktów. Czwartkowa decyzja oznacza, że tego rodzaju towary nie będą już mogły być sprzedawane, a jeśli są na unijnym rynku - muszą być wycofane.

DMF bywa używany przez producentów obuwia, galanterii skórzanej albo skórzanych mebli do ochrony przed pleśnią podczas magazynowania i transportu. Jest pakowany w dołączane do produktów torebki. Parując, nasącza produkt, który potem w kontakcie ze skórą może powodować uczulenia.

Nie czekając na decyzję "27", Francja (w grudniu ub.r.) i Belgia (w styczniu) już wprowadziły u siebie zakaz importu i sprzedaży produktów zawierających DMF.

PAP - Nauka w Polsce, Michał Kot

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera