27.09.2020
PL EN
09.03.2019 aktualizacja 09.03.2019

Dolnośląskie/ 100 mln zł na projekt z obszaru biomedycyny

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

100 mln zł zostanie przeznaczonych w tym roku z NCBR oraz samorządu województwa dolnośląskiego na realizację projektów z obszaru biomedycyny na Dolnym Śląsku. W piątek ogłoszono pierwsze konkursy na dofinansowanie takich projektów.

W pierwszym ogłoszonym konkursie, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dofinansowanie zostanie przeznaczone na badania przemysłowe, realizowane przez konsorcja naukowo-przemysłowe. W skład konsorcjum musi wejść co najmniej jedno przedsiębiorstwo działające na Dolnym Śląsku, a projekt musi być realizowane właśnie w tym regionie – poinformował w piątek podczas konferencji prasowej prof. Marcin Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim projekty z zakresu technologii robotycznych stosowanych w medycynie, technologii mikro i nanoinżynieryjnych, prowadzące do miniaturyzacji urządzeń i sprzętu medycznego oraz z obszaru terapii celowanych m.in. w chorobach nowotworowych.

"Dofinansowanie z NCBR ma stworzyć pewną otulinę badawczą dla projektów, które mają realną szansę na wdrożenie swoich rezultatów na Dolnym Śląsku" - powiedział prof. Chorowski. Minimalna kwota dofinansowania projektów to 750 tys. zł, a maksymalna 4 mln zł.

Kolejne 50 mln zł na realizację takich projektów przekaże samorząd województwa ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Tu konkursy zostaną rozpisane we wrześniu.

"Łącznie 100 mln zł na przedsięwzięcie o nazwie +Dolnośląska Strefa Technologii Biomedycznych+ świadczy o docenieniu tego co się dzieje w naszym regionie. To też potwierdza bardzo dobrą współpracę z uczelniami – przede wszystkim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Przyrodniczym, Politechniką Wrocławską, ale też Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym kierowanym przez prof. Witkiewicza" - powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020