17.01.2021
PL EN
12.12.2018 aktualizacja 04.01.2019

„Heweliusze Nauki”, czyli naukowi kuglarze w akcji

Źródło: materiały zgłoszeniowe Konkursu Popularyzator Nauki Źródło: materiały zgłoszeniowe Konkursu Popularyzator Nauki

Mówią o sobie naukowi kuglarze. Duet Tomasz Ruszkowski i Paweł Jaskólski, czyli „Heweliusze Nauki” od kilku lat popularyzuje naukę w Polsce i zagranicą. W swoich działaniach dotykają wielu dziedzin: od opowieści o roślinach, przez fizyczne pokazy o powietrzu, ogniu, dźwięku, aż po warsztaty archeologiczne, a nawet literaturę.

Tomasz Ruszkowski i Paweł Jaskólski popularyzują naukę od 2010 r. a jako duet pod nazwą “Heweliusze Nauki” działają od września 2015 r. W tym roku zostali finalistami - w kategorii Zespół - XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ich zespół – jak mówią - powstał z pasji do popularyzacji nauki. "Heweliusze..." unikają wizerunku szalonych naukowców, a starają się pokazać, że nauka jest dla wszystkich. „Znakiem rozpoznawczym prowadzonych przez nas pokazów, wykładów i warsztatów jest interakcja z uczestnikami, zróżnicowana dynamika, dbałość o jasny i interesujący przekaz wiedzy oraz troska o bezpieczeństwo” - wyjaśnił Tomasz Ruszkowski.

Popularyzatorzy mogą się pochwalić dużym doświadczeniem międzynarodowym. Regularne występują na zagranicznych festiwalach naukowych m.in. w Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Gruzji, na Litwie, Malcie, a także w Serbii, Słowenii, Szwajcarii i we Włoszech. „Heweliusze Nauki” w różnorodnych i często niestandardowych formach starają się przekazywać naukową wiedzę. Podczas pokazów naukowych opowiadają o nauce przy pomocy doświadczeń, a ich pokazy często mają charakter fabularyzowany, jak w przypadku “007 - Secret Science Agency” czy “SSA - Goes into space!”.

Potrafią też tłumaczyć skomplikowany świat atomów i materii przy pomocy żywej widowni. "Pokaz naukowy to dla nas historia opowiedziana przy pomocy doświadczeń” - dodał Ruszkowski.

Z wykładami naukowymi, czyli interaktywnymi prelekcjami przeplatanymi elementami pokazu, najczęściej trafiają do szkół, uniwersytetów dziecięcych, instytucji nauki i kultury, a podczas Warsztatów Naukowych ich uczestnicy samodzielnie wykonują doświadczenia pod okiem edukatora.

Wyjątkową propozycją tego duetu popularyzatorów jest Science Busking, czyli – jak sami mówią - Kuglarstwo Naukowe. „Używając prostych rekwizytów, wykonujemy z publicznością łatwe, ale często bardzo zaskakujące doświadczenia. Siłą Science Busking jest mobilność i możliwość nawiązania bardzo bliskiego kontaktu z uczestnikami” - podkreślił Paweł Jaskólski.

Głównymi odbiorcami ich pokazów, wykładów i warsztatów są dzieci w wieku wczesnoszkolnym, choć zdarza się im pracować również z przedszkolakami i młodzieżą szkolną, a nawet z publicznością dorosłą. Science Busking podczas festiwali naukowych adresowany jest do wszystkich grup wiekowych.

Odrębną formą ich działalności są szkolenia trenerskie, głównie dla nauczycieli klas 1-6. Edukatorzy współpracują w tym zakresie z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundacją Szkoła z Klasą. „Pracując z nauczycielami staramy się zaadaptować stosowane przez nas techniki do warunkach szkolnych” - dodał Jaskólski. Popularyzatorzy mają też na koncie pokazy, warsztaty, animowanie wystaw i prowadzenie szkoleń dla Centrum Nauki Kopernik.

Rok 2018 był dla "Heweliuszy Nauki" bardzo pracowity. Z wykładami i warsztatami odwiedzili niemal 30 Uniwersytetów Dziecięcych w całej Polsce; niektóre kilkukrotnie. Zostali też partnerami dwóch nowych przedsięwzięć popularnonaukowych: Dziecięcej Akademii Naukowych Inspiracji w Ciechanowie i Akademii Talentów przy Bibliotece w Milanówku. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem “Rozwiń się” oraz Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie odwiedzili około 80 stołecznych szkół podstawowych. Prezentowali swoje pokazy naukowe oraz Science Busking na ośmiu polskich i sześciu zagranicznych festiwalach naukowych (w Bułgarii, Gruzji, Serbii, Słowenii, Szwajcarii i na Malcie). Z Genewy zaś wrócili z 3. nagrodą konkursu „Science Me! – the European Science Show Competition”.

„Heweliusze Nauki” deklarują, że optymistycznie patrzą w przyszłość. Na brak zajęć nie narzekają i powoli myślą o poszerzeniu zespołu. Więcej informacji o ich działalności można znaleźć na stronie www.heweliuszenauki.pl.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021