Uczelnie i instytucje

KKHP postuluje m.in. transparentny tryb prac nad statutami uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zapewnienie odpowiedniej reprezentacji pracowników i studentów w ciałach zarządzających uczelnią oraz transparentny tryb prac nad nowymi statutami uczelni - to niektóre z postulatów przedstawionych w poniedziałek przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej.

W poniedziałek wraz z nowym rokiem akademickim w życie wchodzą zapisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0) reformującej funkcjonowanie uczelni.

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej w poniedziałek przedstawił swoje postulaty dotyczące uczelnianych statutów, czyli najważniejszych dokumentów regulujących życie uczelni. Na ich przygotowanie uczelnie mają rok.

"Jako środowisko protestujące przeciwko Ustawie, wnikliwie ją analizowaliśmy – dziś, gdy wchodzi w życie, chcemy na postawie naszej wiedzy przedstawić propozycję rozwiązań do statutów służących całej wspólnocie akademickiej. Wychodzą one z różnych środowisk i uczelni, m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie, Uniwersytetu Warszawskiego, jak również od przedstawicieli związków zawodowych" - czytamy w przesłanym PAP oświadczeniu.

KKHP przedstawia szereg postulatów związanych z trybem prac nad statutami uczelni oraz przyszłym kształtem samych statutów. Organizacja proponuje m.in. transparentny tryb prac nad statutami, przeprowadzenie referendów nad ich projektami i utajnienie głosowania nad nimi w senatach uczelni.

Komitet apeluje również o zapewnienie odpowiedniej reprezentacji pracowników w ciałach rządzących uczelnią, poprzez zagwarantowanie odpowiedniej liczby miejsc dla młodszych pracowników naukowych w senatach uczelni oraz uniemożliwienie wyboru "osób na stanowiskach kierowniczych, powoływanych wyłącznie przez Rektora".

"Ustawa nie reguluje trybu zgłaszania kandydatów do rady uczelni, kandydatów na rektora może wskazywać jedynie rada – dlatego osoby ubiegające się o te stanowiska muszą być weryfikowane przez wspólnotę uczelni innymi drogami. Proponujemy rozwiązanie, wedle którego kandydaci na rektora i do rady uczelni muszą wykazać poparcie wskazanego procenta pracowników, studentów i doktorantów z różnych dyscyplin dla swojej kandydatury. Do tego drugiego organu ponadto proponujemy parytet ze względu na płeć" - przekonują przedstawiciele KKHP.

Organizacja proponuje także, aby zapewnić udział studentów i studentek w organach, które po zmianie statutów będą odpowiednikiem dzisiejszych rad wydziałów. "Ustawa przewiduje jedynie, że powołanie przez rektora osób kierowniczych, które zajmują się sprawami studenckimi lub doktoranckimi, wymaga uzgodnienia z odpowiednim samorządem – to stanowczo za mało, by zabezpieczyć interesy obu tych grup. Partycypacja studentów i doktorantów w decydowaniu o kształtowaniu dydaktyki i sprawach dostępu do infrastruktury musi odbywać się jak najbliższej kierunków studiów lub odpowiedników dzisiejszych wydziałów" - podkreśla KKHP.

"Przedstawiamy szereg propozycji – większa ich liczba może pojawić się oddolnie, od przedstawicieli i przedstawicielek samej wspólnoty. Liczymy na stworzenie dla nich przyjaznych warunków, łączy nas wszystkich bowiem troska o dobro naszych uniwersytetów, miejsc nauki, pracy i kształtowania się autentycznej wspólnoty" - podsumowuje organizacja.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera