Reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej zdobyła trzy złote medale w zawodach SAE Aero Design West 2018, które w miniony weekend odbyły się w Los Angeles. Sześć medali (5 srebrnych i brązowy) zdobyli zaś studenci Politechniki Wrocławskiej; a trzy medale (złoty i dwa brązowe) z Politechniki Warszawskiej.
SAE Aero Design to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 30 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu (SAE) przy wsparciu m.in. koncernu Lockheed Martin. Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami i wymogami regulaminu narzuconymi przez organizatora zawodów.
Drużyna Politechniki Poznańskiej zwyciężyła w najbardziej prestiżowej klasie Regular, zdobywając trzy złote medale: w klasyfikacji prezentacji technicznych, w klasyfikacji konkurencji lotnych oraz w klasyfikacji generalnej. W klasie Regular konkurowało 37 drużyn z całego świata.
"W tym roku zadaniem studentów było zaprojektowanie oraz zbudowanie samolotu, który przy jak najmniejszej masie własnej podniesie jak największą liczbę zestawów: piłeczka tenisowa i metalowa sztabka o masie 230 g. Piłeczki tenisowe symbolizują pasażerów natomiast sztabki ich bagaże. Regulamin zawodów definiuje materiał, z jakiego wykonany ma być samolot oraz rodzaj i moc napędu" – poinformował w poniedziałek PAP Radosław Górzeński z Politechniki Poznańskiej.
Jak wyjaśnił, zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć.
Oprócz poznańskiej drużyny, sukces w zawodach SAE Aero Design West 2018 odnieśli również studenci Politechniki Wrocławskiej. Zdobyli oni łącznie sześć medali: pięć srebrnych i jeden brązowy - poinformowała PAP wrocławska uczelnia.
Studenci PWr zdobyli cztery medale w klasie Micro (II miejsce w prezentacji technicznej, III miejsce w raporcie technicznym, II miejsce za najcięższych podniesiony ładunek i w sumie II miejsce w klasyfikacji generalnej) oraz dwa w klasie Advanced (II miejsce w celności zrzutu ładunku i II miejsce w klasyfikacji generalnej).
Na zawody SAE Aero Design pojechali oni m.in. z modelem o nazwie "Dragonfly". Zadaniem maszyny było uniesienie ładunku o masie 15 kg i zrzucenie go do wyznaczonego celu. Jak podkreśla uczelnia w przesłanej PAP informacji prasowej, jest to największa tego typu konstrukcja zbudowana przez zespół z PWr w całej historii startów. Przy jej budowie studenci korzystali m.in. z techniki wycinania laserowego oraz druku 3D.
Studenci Politechniki Poznańskiej biorą udział w zawodach SAE Aero Design od 2008 roku. Od tego czasu na podium znaleźli się 15 razy. Zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej startuje w tym konkursie od dziesięciu lat, a w swoim dorobku ma łącznie 20 medali.
Zespół z Politechniki Warszawskiej zajął III miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced, I miejsce za prezentację techniczną w tej klasie oraz III miejsce za celność zrzutu. Warszawską uczelnię reprezentowała 12-osobowa drużyna z Międzywydziałowego Koło Naukowe SAE AeroDesign działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Studenci wystartowali we wszystkich trzech konkursowych klasach: Micro, Regular i Advanced, czyli pojechali do Kalifornii z trzema skonstruowanymi wcześniej samolotami - informuje PW na stronie internetowej. (PAP)
autorzy: Rafał Pogrzebny, Katarzyna Florencka
rpo/ kflo/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.