Sejmik powołał nową instytucję - Małopolskie Centrum Nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Sejmik województwa małopolskiego przyjął w poniedziałek uchwałę w sprawie powołania instytucji kultury Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie i nadania jej statutu. Placówka powstanie do 2022 roku w krakowskich Czyżynach.

Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

„Małopolskie Centrum Nauki tworzymy absolutnie od podstaw. To jest złożone przedsięwzięcie wymagające współpracy wielu instytucji. Liczę, że uda nam się je zrealizować, bo bez wątpienia byłoby to wyjątkowe i inspirujące miejsce na mapie regionu” - ocenił podczas sesji marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Według niego MCN będzie instytucją, gdzie dzieci i uczniowie w specjalnie przygotowanych laboratoriach oraz pracowniach będą eksperymentować, odkrywać tajniki nauki, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Małopolskie Centrum Nauki powstanie do 2022 roku i obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - jest szacowana na ok. 10 tys. m. kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m. kw.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Pod koniec sierpnia tego roku władze województwa ogłosiły międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki. Nadesłano na niego 97 propozycji z kraju i zagranicy. Instytucja ta – w ich zamierzeniu - ma się stać miejscem wyjątkowym na mapie regionu, wizytówką Małopolski.

Dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny obejmuje opracowanie koncepcji siedziby Centrum. Oprócz bryły budynku, architekci zostali także poproszeni o zaaranżowanie najbliższego otoczenia placówki, obejmującego m.in. teren do pokazów plenerowych czy zaplecze rekreacyjne.

Do 30 listopada autorzy projektów spełniających wymagania formalne mają złożyć opracowania studialne. Najlepsze z nich zostaną dopuszczone do drugiego etapu konkursu, w którym przedstawione będą szczegóły koncepcji. Prace konkursowe będą przyjmowane do 6 lutego 2018 roku.(PAP)

Nauka w Polsce

autor: Rafał Grzyb

rgr/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera