Małopolskie Centrum Nauki jesienią wyruszy w podróż z wystawą mobilną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Powietrze będzie tematem pierwszej wystawy mobilnej, z którą Małopolskie Centrum Nauki już w tym roku szkolnym wyruszy w podróż po regionie. Zwiedzający będą mogli zrobić sobie zdjęcie "w środku wichury" albo zważyć powietrze.

"W ciągu czterech lat chcemy odwiedzić wszystkie gminy w Małopolsce. W pierwszej kolejności edukatorzy Małopolskiego Centrum Nauki odwiedzą gminy wokół Krakowa. Po wizycie dzieci z miejscowych szkół, wystawa będzie dostępna również dla mieszkańców tych miejscowości" – mówił PAP rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Piotr Koziarz.

Trasa i terminy objazdu wkrótce zostaną opublikowane na stronie www.naukowiej.pl. Mobilną wystawę będzie mogło jednocześnie oglądać 25 osób, a jej zwiedzanie zajmie ok. 30 min. i będzie bezpłatne.

Nieprzypadkowo tematem pierwszego projektu edukacyjnego MCN będzie powietrze. To nawiązanie do odkrycia, jakiego 135 lat temu dokonali profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski, skraplając tlen i azot oraz dwutlenek węgla. W latach 60. XIX wieku rzeźbiarz Jan Wnęk niedaleko Dąbrowy Tarnowskiej zbudował pierwszą, załogową sterowalną machinę latającą. "Obecnie ogromne zainteresowanie wzbudza jakość powietrza i sposoby walki ze smogiem" – dodaje Piotr Koziarz.

Wystawa zaaranżowana w rozkładanej naczepie ciężarówki będzie zwiastunem tego, co będzie działo się w Małopolskim Centrum Nauki w Krakowie, które w połowie 2022 r. ma być udostępnione zwiedzającym. Placówka, prezentująca i popularyzująca osiągnięcia współczesnej nauki, powstaje w krakowskich Czyżynach przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Wśród ponad 200 eksponatów prezentowanych w MCN znajdą się również prace artystyczne, bo jedną z idei Centrum jest łączenie nauki ze sztuką. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - ma wynosić ok. 12,5 tys. m kw. Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia to ok. 91 mln zł. Część z tych środków pochodzi z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

MCN jest instytucją kultury województwa małopolskiego utworzoną uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z listopada 2017 r. Kilka dni temu sejmik zdecydował, że otrzyma ona nazwę Cogiteon nawiązującą do łacińskiego "cogito" czyli "myśleć" oraz do "odeonu" czyli miejsca działań artystycznych i rozrywkowych.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ "Biologia zmian klimatu" tematem Nocy Biologów Uniwersytetu Śląskiego

  • 09.01.2025. Za stołem prezydialnym, od lewej: dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofe, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Fundacji Batorego Edwin Bendyk oraz prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz podczas spotkania poświęconego koniecznym zmianom warunkującym rozwój nauki w Polsce, 9 bm. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu dyskusji zainicjowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP), Polską Akademię Umiejętności (PAU) i Fundację Batorego. PAP/Albert Zawada

    Wyróżnienie FNP im. prof. Grabskiego dla R. Firmhofera i prof. M. Fikus

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera