Internetowa sonda dla dzieci i młodzieży nt. bezpieczeństwa w Sieci

<p><strong>Ruszyła sonda internetowa, pozwalająca badać zachowania dzieci z Europy - także z Polski - w Internecie.</strong> Wyniki badania posłużą opracowaniu raportu na temat bezpieczeństwa młodych użytkowników Internetu i ich zwyczajów online - informuje<a title="Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa" href="http://www.nask.pl/"> Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa </a>NASK, jednostka zaangażowana w to przedsięwzięcie.</p>

Na razie sonda jest dostępna w 14 wersjach językowych. Można ją znaleźć na stronie www.saferinternet.org/quiz.

Jej adresatami są dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat. Sonda zawiera pytania na temat ich zachowań podczas korzystania z Internetu i telefonów komórkowych. Bada zwłaszcza reakcje w sytuacjach związanych z zagrożeniami, np. podczas nawiązywania znajomości przez Internet czy ujawnianiem swoich danych.

W oparciu o uzyskane odpowiedzi, użytkownik sondy może przeczytać sugestie, jak bezpieczniej korzystać z nowoczesnych technologii.

Analiza danych zebranych dzięki sondzie ma pomóc lepiej poznać zachowania dzieci oraz to, jak postrzegają one różne zjawiska. Chodzi np. o cyberbulling - prześladowanie w Internecie, grooming - uwodzenie dzieci przez Internet, happy slapping - atakowanie przypadkowych ludzi i filmowanie tego za pomocą telefonu komórkowego czy oszustwa SMS-owe.

Wyniki badania zostaną wykorzystane przy przygotowywaniu Dnia Bezpiecznego Internetu, który przypada 6 lutego 2007 r.

"Ponieważ coraz więcej dzieci poświęca coraz więcej czasu na rozrywkę oraz edukację online, uznaliśmy, że niezwykle ważne stało się ulepszenie obecnych materiałów, jakie mają kształtować ich zdolność korzystania z nowych mediów" - podkreśla koordynator projektu Insafe przy European Schoolnet, Janice Richardson.

Sondaż przygotował zespół Insafe przy European Schoolnet. European Schoolnet jest konsorcjum 26 ministerstw edukacji, w tym polskiego. Celem konsorcjum jest rozwój metod nauczania w oparciu o nowe technologie informatyczne i komunikacyjne. Program dotyczy wszystkich poziomów szkolnej edukacji.

Insafe koordynuje działania europejskich punktów Awareness, powstających w ramach projektu Komisji Europejskiej "Safer Internet Action Plan". Mają one podnosić świadomość obywateli UE w kwestii bezpiecznego i efektywnego korzystania z nowoczesnych mediów i technologii, jak również naświetlać związane z nimi zagrożenia prywatności i bezpieczeństwa. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera