<p><strong>Prof. Stanisław Mitura</strong> z <a href="http://www.p.lodz.pl/">Politechniki Łódzkiej</a> został uhonorowany 25 października doktoratem honoris causa czeskiego Uniwersytetu Technicznego w Libercu. Naukowiec zajmuje się syntezą cienkich warstw z wykorzystaniem procesów plazmochemicznych.</p>
W latach 1996-2002 prof. Mitura był prodziekanem Wydziału Mechanicznego, a w latach 2002-2005 prorektorem Politechniki Łódzkiej. Od roku 2002 kieruje Zakładem Inżynierii Biomedycznej PŁ. W tym roku został także dyrektorem naukowym Centrum Doskonałości NANODIAM, działającego w ramach Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ.
"W 2006 roku NANODIAM (reprezentowany w Huston przez prof. Miturę) został nominowany jako jeden z 11 ośrodków naukowych do Polish Biotech Collaboration and Showcase Program, w ramach Lockheed Martin Offset Project" - przypomina Ewa Chojnacka.
Z Uniwersytetem Technicznym w Libercu profesor współpracuje od lat. W tym roku został tam zatrudniony jako visiting profesor.
Prof. Stanisław Mitura jest autorem 12 monografii oraz 5 patentów, członkiem licznych stowarzyszeń naukowych. Otrzymał wiele nagród i medali, m.in. Polskiego Nobla - za opracowanie technologii wytwarzania nanokrystalicznego diamentu.
Łódzki naukowiec jest jednym z założycieli firmy Delta Dot, która produkuje urządzenia do sekwencjonowania DNA w Parku Technologicznym Imperial College w Londynie, a także pomysłodawcą i współzałożycielem Bełchatowsko-Kleszczowskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego.
Jak informuje Chojnacka, spektakularnym osiągnięciem profesora była autorska wystawa w londyńskim Science Museum, prezentująca sposoby wykorzystania powłok z nanokrystalicznego diamentu (1999-2001). "Opracowanie technologii wytwarzania wielowarstwowych powłok optycznych pozwoliło na udział w tworzeniu Medalu Millenium z powłoką z nanokrystalicznego diamentu NCD, wręczanego przez brytyjską królową w trakcie roku milenijnego" - wyjaśnia.
* * *
Profesor Mitura pasjonuje się fotografią i nurkowaniem. Wynikiem tych zainteresowań jest wystawa fotografii prezentujących podwodny świat Morza Czerwonego - "Podwodne zauroczenie”, którą można oglądać w Galerii Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” przy ulicy ks. Ignacego Skorupki 5 w Łodzi. Ekspozycja będzie czynna do 5 grudnia. BSZ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.