Historia i kultura

Wikipedia jednak wiarygodna

<p>Bezpłatna internetowa encyklopedia <a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g&Aring;?&Atilde;&sup3;wna">Wikipedia</a> jest pod względem dokładności i prawdziwości swych haseł porównywalna z prestiżową tradycyjną <a href="http://www.britannica.com/">Encyclopaedia Britannica</a> - wynika z badań opublikowanych w tygodniku <a href="http://www.nature.com/nature/index.html">&quot;Nature&quot;</a>.</p>

Na zlecenie tego czasopisma przeanalizowano definicje wybranych pojęć naukowych w obu encyklopediach. Okazało się, że różnic między nimi było bardzo niewiele.

Wikipedia jest tworzona przez internautów, którzy samodzielnie dodają i edytują hasła. Była jednak ostatnio często krytykowana "za błędne informacje, które nie są +wyłapywane+ i korygowane".

Internetową encyklopedię założono w 2001 roku. Bardzo szybko się rozrosła - obecnie ma 200 wersji językowych i zawiera ponad 1,8 mln artykułów, z tego ok. 800 tys. w języku angielskim. Dotychczas edytowało i sprawdzało dodawane do niej informacje ok. 13 tys. ochotników. Wielu z nich jest ekspertami w określonych dziedzinach.

Podczas dokonywanego dla "Nature" porównania encyklopedii wirtualnej i książkowej szukano wszelkich błędów i nieścisłości. Badacze nie wiedzieli przy tym, z którego źródła pochodzi analizowane przez nich hasło.

Znaleziono tylko osiem "poważnych" błędów, typu nieprawidłowa interpretacja istotnych pojęć - po cztery w każdej encyklopedii.

Okazało się jednak, że w obu źródłach znajduje się wiele "mniejszych" błędów rzeczowych, pominięć lub stwierdzeń wprowadzających w błąd. Pod tym względem jednak także stwierdzono "remis". W Wikipedii natknięto się bowiem na 162 takie błędy, w Britannice - na 123.

Jak zaznaczono w "Nature", Wikipedia ustępuje jednak tradycyjnej encyklopedii pod względem stylu pisania. Hasła w niej są skonstruowane mniej przejrzyście i są trudniejsze w czytaniu.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera