Kościół a transplantacja

Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się pierwsza publikacja omawiająca stosunek Kościoła katolickiego do transplantacji. Pierwsza prezentacja książki \"Kościół a transplantacja\" odbędzie się w czwartek w Wiśle na Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego http://www.transplantologia.pl/ - informuje prezes Stowarzyszenia \"Życie po przeszczepie\" Krzysztof Pijarowski.

Książka autorstwa ks. dr. Grzegorza Kniazia opatrzona jest komentarzem redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego http://www2.tygodnik.com.pl/ ks. Adama Bonieckiego. Wydało ją stowarzyszenie \"Życie po przeszczepie\". Jest przeznaczona do bezpłatnego rozpowszechniania.

Pijarowski poleca ją szczególnie dla księży i katechetów, lekarzy oraz studentów i młodzieży klas maturalnych. Wydanie jest elementem dużej kampanii społecznej na rzecz transplantacji, którą stowarzyszenie \"Życie po przeszczepie\" rozpoczyna w tym roku.

\"Ma ona na celu zmianę świadomości Polaków w stosunku do problematyki przeszczepu. W naszym kraju nadal brakuje organów do transplantacji. Dla przykładu w Europie przoduje w tym katolicka Hiszpania, a katolicka Polska jest na szarym końcu. Oznacza to, że kluczem do zmiany tej sytuacji może stać się Kościół\" - uważa Pijarowski.

Publikacja opiera się na dokumentach kościelnych dotykających problemu transplantacji, wydanych głównie przez Watykan. Pozwala poznać stanowisko Kościoła w tej sprawie. Zawiera także wypowiedzi papieża Jana Pawła II.

Jak wyjaśnia Pijarowski, książka jest próbą dotarcia do środowisk księży i duszpasterzy, którzy mogą przekazać społeczeństwu wiele informacji o transplantacji i stosunku Kościoła do niej w ujęciu etyczno-moralnym.

\"Kościół przecież uważa, że dobrowolne ofiarowanie organów bliźniemu jest aktem miłości wobec niego. Utwierdzenie w tym Polaków może pomóc w uratowaniu lub przedłużeniu życia większej liczbie osób niż dotychczas\" - dodaje Pijarowski.

Stowarzyszenie będzie rozsyłać książkę do księży i bibliotek szkolnych oraz pedagogicznych. Można ją także otrzymać pocztą. Wszelkie informacje na stronie internetowej Przeszczep.pl http://www.przeszczep.pl

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

11 maja 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera