
Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej oraz Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
Przyjęcie czterech legislacyjno-redakcyjnych senackich poprawek rekomendowała sejmowa Komisja Edukacji i Nauki, poparło je także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zostały utworzone z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy na mocy ustawy z 28 kwietnia 2022 r. o Akademii Kopernikańskiej. Inicjatywę promował ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Instytucje środowiska akademickiego – m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk – opowiadały się przeciwko powołaniu tzw. organizacji kopernikańskich. Podnoszono, że będą one dublować zadania istniejących instytucji.
W toku prac parlamentarnych nad ustawą przedstawiciele resortu nauki wskazywali, że AK i SGMK powstały wbrew negatywnej opinii całego środowiska akademickiego. Przywoływali niską efektywność działania, niewspółmierność efektów do kosztów, a także za powielanie zadań już realizowanych w Polsce przez inne jednostki systemu nauki i szkolnictwa wyższego, np. PAN.
Zwracali uwagę na niegospodarność finansową i zastrzeżenia ze strony Ministerstwa Finansów, jakie otrzymała AK, zbyt wysokie wynagrodzeniach kadr w AK, a także a problemy zarządcze SGMK – przez pierwsze dwa lata działania uczelni aż pięć osób miało tam status rektora lub p.o. rektora.
Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.(PAP)
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.