Uczelnie i instytucje

Opole/ Laboratorium nanotechnologii na Politechnice Opolskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium nanotechnologii. Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni, wyniki badań w nowym obiekcie będą wykorzystywane zarówno w celach naukowych, jak i i na potrzeby przemysłu.

Nowe laboratorium nanotechnologii na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej powstało dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Regionalna Inicjatywa Doskonałości".

"W naszym nowym laboratorium wytwarzamy i badamy nanomateriały, czyli takie materiały, których cząstki osiągają wielkość jednej miliardowej metra. Nadajemy materiałom cechy, które nie występują w środowisku naturalnym. Laboratorium umożliwia badania w zakresie innowacji w różnorodnych obszarach badawczych, ze szczególnym naciskiem na inżynierię środowiska" - powiedziała prof. Anna Hnydiuk-Stefan, która kieruje zespołem badawczym pracującym w placówce.

Laboratorium zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt, który umożliwia prowadzenie badań na światowym poziomie. To np. spektrometr, umożliwiający precyzyjną analizę struktury chemicznej materiałów, co jest kluczowe w badaniach nad nowymi nanomateriałami; analizator DLS - pozwalający na prowadzenie badań w zakresie charakterystyki wielkości cząstek w zawiesinach i emulsjach nanomateriałów przy użyciu uznanej i precyzyjnej techniki Dynamicznego Rozpraszania Światła (DLS) czy też analizator powierzchni i rozkładu porów - umożliwiający szczegółową charakterystykę materiałów porowatych, co ma kluczowe znaczenie w projektowaniu nowoczesnych sorbentów, katalizatorów oraz materiałów do magazynowania energii.

"Jesteśmy otwarci na współpracę zarówno z przemysłem, jak i na realizację ambitnych projektów badawczych także z innymi uczelniami. Nowoczesna infrastruktura pozwoli nam nie tylko podnosić jakość prowadzonych badań, ale również kształcić przyszłe pokolenia specjalistów, którzy będą mieli realny wpływ na rozwój nauki i gospodarki" - podkreśla prof. Anna Hnydiuk-Stefan. (PAP)

masz/ wj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Prawa Europejskiego FIDE; po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Po roku przerwy resort nauki ogłosił nabór do Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera