Fot. Adobe Stock

Prof. Giersig: Polska ma jeszcze wiele do nadrobienia w dziedzinie nanotechnologii

Polska ma wielu wybitnych naukowców w nanotechnologii, jednak systemowo nadal jest wiele do nadrobienia. Aby prowadzić badania na najwyższym poziomie, konieczne są zmiany w funkcjonowaniu nauki, m.in. ograniczenie obciążeń administracyjnych i zwiększenie umiędzynarodowienia — mówi PAP prof. Michael Giersig.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nanotechnologiczny robot przenosi bakterie

    Niemiecki zespół badaczy stworzył sterowanego światłem nanorobota, który potrafi chwytać i przenosić bakterie, do tego łatwo się nim manewruje. Dzięki temu mogą skutecznie „czyścić” mikroskopijne środowiska w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.

  • Fot. Adobe Stock
    Innowacje

    Raport GUS: rośnie liczba przedsiębiorstw działających w biotechnologii i nanotechnologii

    W 2024 roku wzrosła liczba przedsiębiorstw działających w biotechnologii i nanotechnologii; wzrosły również nakłady – wynika z opublikowanego w piątek raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Biotechnologia i nanotechnologia w Polsce w 2024 r.”.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Krakowska
    Innowacje

    Polskie nanoperfumy bez alkoholu z europejskim patentem

    Badaczki Politechniki Krakowskiej opracowały ekologiczne perfumy bez zawartości alkoholu, na bazie wody, z udziałem kompozycji zapachowych niezawierających alergenów. Wynalazek w formie nanoemulsji (olej w wodzie) otrzymał europejski patent, który chroni go w 39 krajach Europy.

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/ Laboratorium nanotechnologii na Politechnice Opolskiej

    Na Politechnice Opolskiej otwarto nowoczesne laboratorium nanotechnologii. Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni, wyniki badań w nowym obiekcie będą wykorzystywane zarówno w celach naukowych, jak i i na potrzeby przemysłu.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Karmienie polimerowego boa, dusiciela nanorurek

    Przyśpieszenie działania polimerów, które owijają się wokół wybranego typu nanorurek tak, by można było wyizolować je do przyszłych zastosowań, opisali naukowcy z Politechniki Śląskiej. Do "karmienia polimerowego węża boa, dusiciela nanorurek" porównał ten proces szef zespołu, prof. Dawid Janas.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę

    Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.

  • Impuls światła, emitowany przez elektrony w undulatorze lasera rentgenowskiego, trafia w próbkę z materiału o własnościach magnetycznych, rozprasza się i tworzy pierścień dyfrakcyjny. Średnica pierścienia zależy od średniej odległości między domenami magnetycznymi, a jego natężenie jest tym większe, im silniejsze jest namagnesowanie próbki. (Źródło: IFJ PAN)

    "Wyłączanie" magnesów laserem? Pomysł na superszybką nanoelektronikę

    Gdy zbudowany z odpowiednio dobranych warstw materiał o własnościach magnetycznych zostanie oświetlony impulsem z lasera rentgenowskiego, błyskawicznie się rozmagnetyzowuje. Narzędzie do symulacji tego procesu opracował międzynarodowy zespół z udziałem Polaków.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Z pomocą lasera i plastiku naukowcy stworzyli nanodiament

    Posługując się silnymi impulsami laserowymi, niemiecki zespół odtworzył warunki, jakie panują we wnętrzach olbrzymich, gazowych planet. Badacze pokazali, że na tych ciałach prawdopodobnie pada „diamentowy deszcz”, a jednocześnie przedstawili nową metodę otrzymywania mikroskopijnych diamentów.

  • Źródło: Adobe Stock
    Technologia

    Sztuczna inteligencja zbada bezpieczeństwo i właściwości nieznanych nanocząstek

    Program, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przewidywania toksyczności i właściwości nanocząstek tlenków metali przygotowują naukowcy z Gdańska. Dzięki aplikacji nanoQSAR Toolbox można będzie wirtualnie przeszukiwać miliony nieznanych jeszcze światu materiałów, by znaleźć te o najlepszych właściwościach, które jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia człowieka i dla środowiska.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera