
W Stalowej Woli na Podkarpaciu w sierpniu br. odbędzie się CASSINI Space Camp. To europejski kosmiczny inkubator talentów skierowany do młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Uczestnicy wezmą udział m.in. w warsztatach tworzenia rakiet, będą też obserwować Słońce.
Jak poinformowała we wtorek przedstawicielka organizatora campu Katarzyna Pochwat ze Stalowowolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (StARR), rozpoczęła się już rejestracja uczestników.
Przypomniała, że Stalowa Wola jest jednym z siedmiu europejskich miast, które wygrały projekt CASSINI Space Camps. „W Polsce jesteśmy jedynym miastem, gdzie odbędzie się camp. To ogromne wyróżnienie zarówno dla miasta, jak i całego kraju, bo konkurencja była naprawdę duża” – dodała Pochwat.
Space Camps to europejski kosmiczny inkubator talentów, którego celem jest zainspirowanie młodzieży do rozpoczęcia kariery w sektorze kosmicznym.
Obóz, który trwał będzie osiem dni zostanie sfinansowanych z pieniędzy unijnych.
Jak podkreśliła Pochwat, uczestnicy wezmą udział w warsztatach i spotkaniach, które odbędą się w czterech lokalizacjach. „Pierwszy dzień młodzież spędzi na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie zajrzy do nowoczesnych laboratoriów pracujących nad technologiami dla przemysłu kosmicznego” – zaznaczyła.
Uczestnicy campu kolejne cztery dni spędzą w Bezmiechowej w Centrum Obserwacyjnym Polskiej Agencji Kosmicznej. Tam zaplanowano szereg warsztatów i spotkań, m.in. warsztaty tworzenia rakiet, obserwacje Słońca, a po zmroku obserwacje nocnego nieba i gwiazd przez teleskopy.
Następnie młodzież wróci do Stalowej Woli, gdzie, jak powiedziała Pochwat, odbędzie się część projektowa i kreatywna.
„Na miejscu zaplanowano m.in. warsztaty z radiołączności, podniebne misje – czyli warsztaty z dronami, twórcze warsztaty malarstwa intuicyjnego inspirowane kosmosem. Efektem będzie własna wystawa malarstwa, wypuszczenie balonu stratosferycznego i uroczyste zakończenie campu wraz z wręczeniem nagród” – dodała.
Na zakończenie campu uczestnicy pojadą do Krakowa na European Rover Challenge – największe europejskie zawody łazików marsjańskich.
Jak podała Pochwat, udział w campie jest dla młodzieży całkowicie bezpłatny. Organizator pokrywa wszystkie koszty udziału, w tym zakwaterowania, transportu, wyżywienia i ubezpieczenia uczestników.
Szczegółowe informacje na temat campu można uzyskać na stronie www.starr.pl. (PAP)
huk/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.