Uczelnie i instytucje

Pięć osób, m.in. dwóch b. rektorów prywatnych uczelni, zatrzymanych przez CBA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na zlecenie Prokuratury Krajowej zatrzymali pięć osób, m.in. dwóch b. rektorów prywatnych uczelni w śledztwie dotyczącym Collegium Humanum.

CBA przeprowadziło swoje działania - oprócz zatrzymań czterech mężczyzn i kobiety były to również przeszukania - w 13 miejscach na terenie województw wielkopolskiego i mazowieckiego - podał na platformie X rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych i szefa MSWiA Jacek Dobrzyński.

"Czynności miały związek ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości na uczelniach wyższych, w tym przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami" - zaznaczył rzecznik.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że CBA działało na polecenie prokuratora ze śląskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. PK zapowiedziała na platformie X, że więcej informacji przekaże po zakończeniu czynności z zatrzymanymi.

Przed tygodniem CBA we współpracy ze strażą graniczną zatrzymała prorektora CH - obywatela Ukrainy Tarasa G. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec niego.

Collegium Humanum powstało w 2018 r. w Warszawie. Prywatna uczelnia oferowała szybkie kursy MBA i inne programy ułatwiające zdobywanie dyplomów często wykorzystywanych do awansu w strukturach spółek Skarbu Państwa.

Część z tych dyplomów wystawiała bez odpowiedniego procesu edukacyjnego, a ich wiarygodność miały zapewniać współpracujące uczelnie zagraniczne, które w rzeczywistości nie miały do tego uprawnień. Wśród absolwentów Collegium Humanum byli m.in. politycy, prezesi i członkowie zarządów spółek skarbu państwa.

We wszystkich wątkach śledztwa jest ponad 60 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ok. 350 zarzutów. Sprawa nadal rozwija się. W połowie 2024 r. szkoła zmieniła nazwę na Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia".(PAP)

ago/ agz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera