Troje autorów uczniowskich prac badawczych w finale unijnego konkursu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Laureaci polskiej edycji unijnego konkursu uczniowskich prac badawczych EUCYS 2025 będą reprezentować Polskę w międzynarodowych finałach w Rydze, które odbędą się we wrześniu. Jurorzy wytypowali troje licealistów - podali w poniedziałek organizatorzy konkursu.

Jurorzy konkursu uczniowskich prac badawczych "Odkrycia" - Polska Edycja EUCYS 2025, którzy obradowali w sobotę, wyłonili troje laureatów. Są to: Zuzanna Kassner, Antoni Łuczak i Emil Pająk. Zwycięzcy otrzymają równorzędne nagrody w wysokości 6 tys. zł, a także nominacje do reprezentowania Polski w międzynarodowych finałach konkursu EUCYS w Rydze w dniach 16-20 września.

Zuzanna Kassner jest uczennicą III klasy I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Pile. Licealistka napisała pracę w dziedzinie biologii zatytułowaną "Nano Support. Zastosowanie roztworów nanocząstek chitozanu i proszku chitozanu w łagodzeniu stresu wodnego u Lepidium sativum". Lepidium sativum to pieprzyca siewna, popularnie nazywana rzeżuchą. Recenzenci określili pracę Zuzanny jako interesującą, mogącą stanowić podstawę do dalszych badań w obszarze "zastosowania nanochitozanu w łagodzeniu stresu suszy w uprawie roślin".

Drugim laureatem jest Antoni Łuczak, uczeń IV klasy warszawskiego XIV LO im. S. Staszica. Jest autorem pracy matematycznej pod tytułem "O krzywych Apoloniusza w trójkącie". Licealista wykorzystał znajomość pojęć z zakresu geometrii algebraicznej płaszczyzny. Jak napisali recenzenci, poruszone przez laureata zagadnienia "choć klasyczne, nie zawsze mieszczą się obecnie w ogólnym programie studiów matematycznych i często pojawiają się dopiero na ich starszych latach".

Emil Pająk jest uczniem IV klasy V LO im. A. Struga w Gliwicach. Swoją zwycięską pracę w dziedzinie materiałoznawstwa zatytułował "Opracowanie metody wytwarzania filamentu do drukarki 3D zawierającego cząstki ferromagnetyczne i pozwalającego na wytwarzanie struktur o dowolnym namagnesowaniu". Recenzenci w swojej opinii napisali, że opracowane przez licealistę metody wytwarzania elementów, które zmieniają kształt pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego mogą znaleźć szereg zastosowań. Podkreślili, że nowe rozwiązania w tym zakresie są dalej poszukiwane przez zespoły badawcze w kraju i na świecie.

Konkurs EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) powstał w celu skupienia młodzieży zainteresowanej nauką z kilkudziesięciu państw należących do UE. W Polsce jest organizowany od 1995 roku przez Fundusz ZDOLNI. Przyjmowane są prace teoretyczne lub doświadczalne z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych, a także projekty techniczne. Warunkiem przyjęcia pracy do konkursu jest ukończenie przeprowadzanych badań przed zakończeniem edukacji na poziomie ponadpodstawowym.

Więcej informacji na temat konkursu i laureatów znajduje się na stronie Funduszu ZDOLNI (dawniej: Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci).(PAP)

bch/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NCBR: ponad 70 mln zł z KPO na recykling odpadów organicznych i przemysłowych

  • Fot. materiały prasowe

    Rusza konkurs FNP na polsko-ukraińskie projekty naukowe

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera