W kocich łożyskach wykryto mikroplastik

Adobe Stock
Adobe Stock

Naukowcy wykryli mikroplastik w płodach i łożyskach kotów. Jak podkreślają, także ludzie są coraz bardziej narażeni na działanie tych substancji.

W niewielkim badaniu, obejmującym zaledwie osiem kotek we wczesnych stadiach ciąży, w płodach oraz w łożyskach niektórych zwierząt naukowcy z Uniwersytetu w Parmie wykryli mikroplastik.

Już inne badania sugerowały, że obecność mikroplastików może mieć negatywne skutki zdrowotne. Na przykład testy na gryzoniach wskazują, że płody narażone na mikroplastik mogą doznawać zaburzeń rozwojowych. Mikroplastik został również wykryty m.in. w ludzkim płynie owodniowym i łożyskach.

Autorzy badania opisanego na łamach magazynu "PLOS One" (https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0320694&utm_source=pr&utm_medium=email&utm_campaign=plos006) sprawdzili bezdomne kotki przywiezione do przychodni weterynaryjnej w ramach programu kontroli populacji w północnych Włoszech.

Korzystając ze standardowej techniki analizy chemicznej, znanej jako spektroskopia Ramana, wykryli mikroplastiki w tkankach płodowych dwóch kotek oraz w tkankach łożyska trzech kotek. Znaleźli łącznie 19 różnych rodzajów mikroplastiku.

Badacze komentują, że nawet we wczesnych etapach ciąży mikroplastik może gromadzić się w łożyskach. Sugerują również, że mikroplastiki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Konieczne będą jednak dalsze testy, aby określić, czy obecność mikroplastiku może wpływać na zdrowie i rozwój płodu. W świetle tych rezultatów oraz wyników wcześniejszych badań naukowcy apelują o ograniczenie powszechnego użycia plastiku i rozwój alternatywnych materiałów. Apelują też do decydentów oraz przedstawicieli przemysłu o wdrażanie strategii ograniczania zanieczyszczenia plastikiem, które stanowi zagrożenie zdrowia ludzi i zwierząt.

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Airbus wykona platformę lądującą dla łazika ExoMars

  • Fot. Adobe Stock

    Samce muszek owocówek bardziej atrakcyjne po alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera