Laboratoria fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych otworzył w środę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, który jako pierwszy w Polsce uruchomił samodzielny kierunek kryminalistyka. Stworzenie laboratoriów osztowało uczelnię 500 tys. zł.
Laboratorium fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych to pracownia, w której studenci będą mieli możliwość wykorzystania w badaniach oraz czynnościach techniczno-kryminalistycznych takich urządzeń jak skanery 3D, tachimetry, drony oraz laserowe urządzenia pomiarowe.
„To najnowocześniejsze laboratorium. Zakupione do niego najnowocześniejsze sprzęty posłużą do wszechstronnego, zwłaszcza praktycznego kształcenia studentów” – powiedział PAP Dariusz Szydłowski z Instytutu Prawa, Ekonomii i Administracji UKEN.
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie uruchomił kierunek kryminalistyka w roku akademickim 2022/2023. Obecnie w ofercie edukacyjnej znajdują się: kryminalistyka (studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne). Uczelnia podkreśla, że jako pierwsza uruchomiła kryminalistykę jako samodzielny kierunek i pozostaje jedyną z taką ofertą. W innych uczelniach kryminalistyka jest w ofercie studiów podyplomowych lub jako specjalność danego kierunku.
Kierunek w UKEN cieszy się zainteresowaniem. Podczas ostatniej rekrutacji o jedno miejsce na studiach stacjonarnych ubiegało się 11 osób. Łącznie na kryminalistyce w tej uczelni kształci się ok. 500 studentów z całego kraju.
Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów umożliwiają absolwentowi zatrudnienie m.in. w policji, prokuraturze, służbie więziennej i kuratorskiej, Służbie Celno-Skarbowej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Leśnej, Instytucie Ekspertyz Sądowych.(PAP)
Beata Kołodziej
bko/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.