USA/ Witamina D nie chroni przed złamaniami kości u osób starszych, ale warto ją zażywać

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Amerykańska organizacja zajmująca się promocją działań prewencyjnych w ochronie zdrowia (USPSTF) uznała, że witamina D oraz wapń są ważne dla zdrowia, jednak nie chronią przed złamaniami kości u osób starszych.

U.S. Preventive Services Task Force zapowiedziała, że oficjalnie ogłosi nowe rekomendacje w tej sprawie w najbliższych dniach, najprawdopodobniej 21 stycznia. Zaznacza też, że zażywanie tych składników jest ważne dla zdrowia, ale z dostępnych badań wynika, nie chronią one przed złamaniami kości.

USPSTF już w 2018 r. stwierdziło, że jeżeli chodzi o zapobieganie złamaniom kości, to nie rekomenduje zażywanie witaminy D w dawce 400 jednostek dziennie oraz wapnia w ilości 1000 jednostek w profilaktyce pierwotnej u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Wtedy jeszcze nie było dostatecznych dowodów, by podobne zalecenie w tym zakresie wydać wobec mężczyzn.

Amerykańska organizacja aktualizuje teraz swoje rekomendacje. Jak zaznacza jeden z jej członków prof. Goutham Rao z University Hospitals Healthe System w Cleveland, witamina D nie pomaga w zapobieganiu upadków oraz złamań kości u osób po 60. roku życia. Nie chodzi tylko o mniejsze dawki, takie jak 400 jednostek w przypadku witaminy D i 1000 jednostek odnośnie wapnia. Jak przekonuje specjalista - obydwa składniki nie chronią przed złamania kości także w większych dawkach.

"Z tego, co ustaliliśmy wynika, że nie ma dawki, która dawałaby jakieś korzyści (jeśli chodzi o złamania kości - PAP)" - stwierdza specjalista w wypowiedzi dla CNN. Podkreśla jednak, że zarówno witamina D, jak i wapń są ważne dla zdrowia. Na przykład witamina D pomaga we wchłanianiu wapnia i korzystnie wpływa na układ immunologiczny, mózg oraz mięśnie. "Nikt zatem nie sugeruje, aby nie zażywać tych składników" - dodaje.

Zwraca na to uwagę prof. Scherri-Ann Burnett-Bowie z Harvard Medical School, która nie jest członkiem U.S. Preventive Services Task Force i nie uczestniczyła w opracowaniu nowych rekomendacji tej organizacji. Specjalistka przypomina, że od pierwszego roku życia zaleca się zażywanie od 600 do 800 jednostek witaminy D oraz od 700 do 1200 jednostek wapnia. Jednak w USA u większości osób spożycie tych składników jest zbyt niskie.

Prof. Burnett-Bowie przyznaje, że zażywanie wapnia może zwiększać ryzyko kamicy nerkowej, szczególnie u osób ze skłonnością do tego schorzenia; jest on głównych składnikiem powstających w nerkach złogów. Jednak ryzyko to jest niewielkie. „Jeśli zażywamy zalecane dawki wapnia, powstanie kamicy nerkowej jest mało prawdopodobne” - zapewnia.

Dr Adres Wong z Council for Responsible Nutrition uważa, że na suplementacji witaminy D oraz wapnia najbardziej mogą skorzystać osoby, u których ich poziom w organizmie jest zbyt mały. Dotyczy to szczególnie seniorów, którzy zbyt rzadko przebywają na słońcu i nie przestrzegają właściwej diety. Obawia się zatem, że najnowsze rekomendacje U.S. Preventive Services Task Force mogą zniechęcić do zażywania witaminy D oraz wapnia, pogłębiając ich niedobory.

Prof. Goutham Rao osobom starszym zaleca przede wszystkim regularne ćwiczenia fizyczne, w tym jogę, pilates i tai chi, które poprawiają zdolność zachowania równowagi, a także spacery oraz nordic walking. Z kolei osoby z osteoporozą, zwiększającą ryzyko złamań kości, powinny być leczone odpowiednimi lekami. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda BepiColombo po raz 6. minęła Merkurego

  • Fot. Adobe Stock

    Pamięć jak sito: fałszywe wspomnienia nie tak łatwo wszczepić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera