Uczelnie i instytucje

Wielkopolskie/ UMP i UAM będą wspólnie kształcić przyszłych lekarzy w Pile

Fot. Władysław Gardasz
Fot. Władysław Gardasz

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu podpisały umowę dotyczącą współpracy w kształceniu studentów na kierunkach lekarskich prowadzonych przez Instytut Nauk Medycznych w Pile – poinformował w piątek Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Umowę o współpracy podpisała w piątek rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz rektor UMP prof. Zbigniew Krasiński.

Zdaniem rektorki zawierana umowa otwiera możliwości korzystania z bogatych doświadczeń renomowanego uniwersytetu o profilu medycznym oraz jego nowoczesnych klinik. Umowa poszerza także możliwości współpracy naukowej poprzez tworzenie m.in. międzyuczelnianych zespołów badawczych i wspólnych publikacji.

Umowa przewiduje, że głównym obszarem współpracy będą studia na kierunku lekarskim prowadzone przez Instytut Nauk Medycznych w Pile. W komunikacie wskazano, że „Uniwersytet Medyczny w Poznaniu udostępni UAM na prowadzenie tych studiów swoją bazę dydaktyczną. Ponadto UAM oraz UMP deklarują, że w celu wzajemnego wsparcia wysoko kwalifikowaną kadrą nauczycieli akademickich, wykładowcy będący pracownikami jednej uczelni, będą mogli podejmować zatrudnienie u drugiej jako dodatkowym miejscu pracy, po uzyskaniu stosownej zgody właściwego rektora”.

W komunikacie poinformowano także, że przygotowany został już wniosek do MNiSW o zgodę na rozpoczęcie studiów na kierunku lekarskim. Podpisano także stosowne porozumienia z blisko 20 szpitalami lub innymi podmiotami leczniczymi, gdzie studenci UAM będą odbywać praktyki i niektóre zajęcia kliniczne.

Pierwszy nabór na kierunek lekarski w pilskiej filii UAM planowany jest na rok akademicki 2025/2026. (PAP)

Nauka w Polsce

ajw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera