NCN: milion euro na projekty badawcze dotyczące chorób neurodegeneracyjnych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polscy badacze mogą się ubiegać o finansowanie projektów dotyczących chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera albo Parkinsona. W konkursie Narodowego Centrum Nauki (NCN) do podziału jest 1 mln euro.

NCN we współpracy z siecią EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research (JPND) ogłosiło konkurs „Health and social care research with a focus on the moderate and late stages of neurodegenerative diseases” (Badania nad zdrowiem i opieką społeczną ze szczególnym uwzględnieniem umiarkowanych i późnych stadiów chorób neurodegeneracyjnych).

Polskie naukowczynie i naukowcy mogą starać się o finansowanie międzynarodowych projektów badawczych dotyczących chorób neurodegeneracyjnych. Badania powinny posłużyć lepszemu zrozumieniu czynników wpływających na jakość życia pacjentów i ich rodzin oraz opracowaniu koncepcji wsparcia dla chorych w umiarkowanym i zaawansowanym stadium oraz u schyłku życia.

Wnioski składane w konkursie JPND Call 2025 muszą dotyczyć jednej lub kilku następujących schorzeń: choroby Alzheimera i innych demencji, choroby Parkinsona, chorób prionowych, stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Huntingtona, ataksji rdzeniowo-móżdżkowej, rdzeniowego zaniku mięśni.

O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech i co najwyżej siedmiu zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów. W konkursie uczestniczą Belgia, Czechy, Francja, Holandia, Irlandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy.

Polskie zespoły mogą brać udział w konkursie pod warunkiem, że zaplanowane przez nie prace (trwające 24 lub 36 miesięcy) mieszczą się w definicji badań podstawowych. Kierownik polskiego zespołu musi mieć co najmniej stopień doktora. W budżecie można ująć środki m.in. na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów oraz zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej.

Nabór wniosków odbędzie się w dwóch etapach. Najpierw polski zespół we współpracy z partnerami zagranicznymi powinien przygotować wstępny wniosek wspólny w języku angielskim i złożyć go do 4 marca 2025 r. za pośrednictwem elektronicznego systemu sieci JPND. W drugim etapie wnioskodawcy muszą przygotować pełny wniosek wspólny do 24 czerwca 2025 r. Oprócz tego Polacy starający się o finansowanie będą musieli także złożyć w NCN wniosek krajowy do 1 lipca 2025 r. Rozstrzygnięcie konkursu JPND Call 2025 nastąpi w październiku br.

Wysokość środków przeznaczonych przez NCN dla polskich zespołów badawczych w konkursie wynosi 1 mln euro.

JPND (Wspólny Program UE na rzecz Badań nad Chorobami Neurodegeneracyjnymi) to największa na świecie inicjatywa badawcza poświęcona wyzwaniom związanym z chorobami neurodegeneracyjnymi. Celem programu jest znalezienie przyczyn tych chorób oraz opracowanie leków i sposobów opieki nad osobami na nie cierpiącymi.

Więcej informacji na stronach NCN i JPND. (PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  Warszawa, 08.01.2025. Rzecznik MZ Jakub Gołąb (P), prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze dr Marek Działoszyński (2L), dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii dr hab. Beata Jagielska (3P), prezes ABM prof. Wojciech Fendler (C), podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Kacperczyk (3L), prof. dr hab. med. Rafał Olszanecki (L) i przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych prof. Piotr Rutkowski (2P) na konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 8 bm. Spotkanie dot. wyników konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. PAP/Leszek Szymański

    MZ: 1,14 mld zł z KPO na rozwój badań w naukach medycznych

  • Listonoszka [14]

    Feminatywy – powrót do językowych korzeni czy inspiracja czeszczyzną?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera