Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie otworzył zmodernizowaną Salę Senatu - poinformowała w środę placówka. Inwestycja, której koszt wyniósł około 900 tys. zł, objęła remont przestrzeni oraz instalację nowoczesnych technologii, które mają usprawnić przebieg obrad.
"Sala gwarantuje m.in. możliwość przeprowadzania posiedzeń w oparciu o najnowsze technologie umożliwiające prowadzenie spotkań z wykorzystaniem filmów czy prezentacji, które są wyświetlane na dużym monitorze. W oparciu o nowoczesne technologie będziemy przeprowadzać głosowania – jawne i w niektórych przypadkach tajne. Wyniki będą udostępniane na monitorze" - wyjaśnił, cytowany w informacji prasowej, rektor UJD prof. dr hab. Janusz Kapuśniak.
Prace modernizacyjne trwały od 27 sierpnia do 3 grudnia, obejmując również odnowienie przyległego korytarza. W ramach modernizacji Sali Senatu wykonano remont ścian, sufitu i podłogi, wymieniono instalację elektryczną oraz zamontowano energooszczędne oświetlenie. Salę wyposażono w nowoczesny system głosowań, duży monitor o przekątnej 98 cali oraz sprzęt audio-wideo. Koszt prac, w kwocie około 900 tys. zł, został pokryty w całości ze środków uniwersytetu.
Uroczystość otwarcia połączono z wystawą "20 lat Polski w Unii Europejskiej", którą można było oglądać w holu rektorskim. Ekspozycja przedstawiała kluczowe wydarzenia z drogi Polski do Unii oraz zmiany, jakie zaszły dzięki środkom wspólnotowym, takie jak rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy czy rozwój infrastruktury kulturalnej. Wystawa miała na celu upamiętnienie polskiej akcesji oraz promowanie wartości wspólnotowych.
Zaprezentowano także projekty badawcze realizowane przez pracowników uczelni oraz plany inwestycyjne, w tym budowę Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.
Sala Senatu Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie od lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu uczelni. To w niej od lat 90. XX wieku podejmowano strategiczne decyzje dotyczące rozwoju placówki, od wyboru patrona po uruchomienie nowych kierunków kształcenia. Sala gościła znanych naukowców, polityków oraz osoby uhonorowane tytułami doktora honoris causa. Jej historyczne znaczenie podkreślają portrety rektorów minionych kadencji oraz popiersie patrona Jana Długosza. (PAP)
Julia Szymańska
jms/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.