W przyjętym budżecie na 2025 rok znajduje się 2 mld zł na gospodarkę morską. Na uczelnie morskie planujemy przeznaczyć o 60 mln zł więcej - zapowiedział w poniedziałek w Uniwersytecie Morskim w Gdyni wiceszef resortu infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
Wiceminister wziął udział w uroczystościach 104. rocznicy powstania szkolnictwa morskiego w Polsce, które odbyły się na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
Grudniowe Święto Szkoły upamiętnia wydarzenia sprzed 104 lat, kiedy to 8 grudnia 1920 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego w Szkole Morskiej w Tczewie, na której podwalinach powstał Uniwersytet Morski w Gdyni, najstarsza szkoła morska w Polsce - podały władze uczelni zapowiadając poniedziałkowe uroczystości.
Podano również, że 8 grudnia 1930 r. został uroczyście poświęcony nowy gmach uczelni w Gdyni, do którego przeniosła się Szkoła Morska - ze zmienioną nazwą na Państwową Szkołę Morską w Gdyni.
W związku z tym, że 8 grudnia – dzień Święta Szkoły - przypadł w niedzielę, uroczyste obchody odbyły się w poniedziałek.
Marchewka przypomniał, że od 8 grudnia 1920 roku uczelnia budowała swoją bogatą tradycję oraz markę na arenie krajowej oraz międzynarodowej. "Poprzez znaczący postęp w zakresie rozbudowy zaawansowanej infrastruktury uczelni, twórcze i nowatorskie przekazywanie wiedzy oraz stojące na najwyższym poziomie kształcenie uniwersytet od lat zajmuje jedno z najwyższych miejsc w światowym rankingu uczelni morskich" - powiedział.
Przypomniał, że uczelnia w tym roku utworzyła Wydział Informatyki. Jest to - jego zdaniem - odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, jak również wyzwania w zakresie cyfryzacji, technologii informacyjnej, sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa.
Przekazał, że ministerstwo infrastruktury zwiększy subwencje nadzorowanych uczelni morskich. "W piątek Sejm przyjął budżet na 2025 rok. Znajduje się tam rekordowa kwota 2 mld złotych na gospodarkę morską. To jest 37 proc. więcej niż w roku obecnym" - zaznaczył Marchewka i dodał, że pieniądze zostaną skierowane na realizację działań, które "będą służyły rozwojowi uczelni morskich". "W sumie na nasze uczelnie planujemy przeznaczyć o 60 mln więcej na działalność, która jest fundamentem przyszłości naszej gospodarki morskiej, która odgrywa tak ważną rolę w tworzeniu gospodarki całego naszego kraju".
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek podkreśliła, że Uniwersytet Morski w Gdyni to nie tylko prestiżowa uczelnia, kształcąca zarówno na kierunkach związanych ze służbą na morzu, jak i na tych cywilnych, ale to także ośrodek badawczy i ważny partner dla miasta.
Rektor uczelni prof. Adam Weintrit podsumował kończący się rok. Przypomniał o otwarciu w tym roku Centrum Offshore UMG w Gdańsku i Centrum Sportu i Rekreacji UMG. Podziękował również społeczności akademickiej.
Uroczystości Święta Szkoły rozpoczęły się apelem przed gmachem uczelni, podczas którego, zgodnie z morską tradycją, na pochyłym maszcie, w takt Mazurka Dąbrowskiego, została podniesiona polska bandera.
Obchody zakończyły się Apelem Pamięci, w trakcie którego wyczytani zostali byli absolwenci i pracownicy uczelni.(PAP)
pm/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.