Dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Naukowe o zdrowym odżywianiu dzieci rozpoczęło się we wtorek na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli dziewięciu europejskich uczelni i poświęcone jest wyzwaniom związanym z dietą dzieci i młodzieży oraz jej wpływem na ich rozwój i zdrowie.
Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, we współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Naukowo-Badawczym UJD, w dniach 19-20 listopada organizuje Międzynarodowe Sympozjum Naukowe "Healthy Diet for Children" (Zdrowe odżywianie wśród dzieci i młodzieży).
Eksperci z różnych dziedzin będą rozmawiać o wyzwaniach związanych z utrzymaniem zdrowej diety, o wpływie społecznym i kulturowym na postrzeganie dzieci na diecie, a także o problemach, które mogą pojawić się w wyniku braku akceptacji wśród rówieśników. Dyskusja obejmie również kwestię wprowadzania zmian w podejściu do osób stosujących specjalne diety, w tym dzieci z alergiami czy chorobami wymagającymi określonego odżywiania.
Organizatorzy liczą na to, że sympozjum stanie się okazją do wypracowania rekomendacji, które przyczynią się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia zdrowego odżywiania, zarówno wśród rodziców, jak i samych dzieci, oraz wpłyną na przyszłe regulacje prawne, które pozwolą na eliminację stygmatyzacji dzieci i młodzieży będących na specjalnych dietach.
Wydarzenie jest częścią projektu "Uniwersytety Europejskie", realizowanego w ramach sojuszu COLOURS, który zrzesza dziewięć uczelni partnerskich: Paderborn University (Niemcy) – lider Sojuszu, Uniwersytet Jana Długosza (Polska), Uniwersytet Josipa Jurai Strossmayera w Osijeku (Chorwacja), Le Mans University (Francja), Kristianstad University (Szwecja), University of Castilla-La Mancha (Hiszpania), University of Ferrara (Włochy), University St. Kliment Ohridski – Bitola (Macedonia Północna) oraz Ventspils University of Applied Sciences (Łotwa).
Patronatem honorowym sympozjum objęli: rzecznik praw dziecka, minister zdrowia oraz prezydent miasta Częstochowy.(PAP)
Julia Szymańska
jms/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.