Najnowsze inicjatywy kwantowe dla bezpieczeństwa podejmowane w Polsce i Unii Europejskiej oraz założenia krajowej strategii kwantowej omówią 20 września w Warszawie eksperci m.in. z Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Organizatorem sympozjum „Rozwój technologii kwantowych a bezpieczeństwo” jest Instytut Optoelektroniki WAT, laureat tegorocznej nagrody „Defender” za system komunikacji kwantowej, we współpracy z Fundacją Quantum AI i Sonovero R&D. Partnerem sympozjum jest Krajowa Izba Gospodarcza. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane tematyką bezpieczeństwa i technologii kwantowych.
Prezentacje istotnych inicjatyw kwantowych w Polsce i Unii Europejskiej będą dotyczyły kryptografii post-kwantowej, kwantowej dystrybucji klucza, przygotowań do wykorzystania fizycznej infrastruktury komputera kwantowego oraz regulacji w obszarze technologii kwantowych w kontekście cyberbezpieczeństwa.
Wykład „Kryptoanaliza kwantowa – zagrożenia i przeciwdziałanie” wygłosi dr Jakub Mielczarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestnik międzynarodowych badań z zakresu teorii informacji kwantowej.
O „Kwantowej dystrybucji klucza” opowie w swoim wykładzie dr hab. inż. Marek Życzkowski z Instytutu Optoelektroniki WAT, współtwórca nagrodzonego „Defenderem” systemu modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej, który został opracowany w ramach wspólnego projektu naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT, ekspertów z TELDAT i NASK.
Podczas sympozjum odbędą się także dwie debaty dotyczące działań, jakie warto podjąć w Polsce, aby przygotować infrastrukturę i kadry (kompetencje kwantowe) do wdrażania technologii kwantowych.
Jak wyjaśnia prof. WAT płk Życzkowski, nowoczesne technologie optycznej kryptologii kwantowej są wykorzystywane w ochronie wymiany danych, przede wszystkim takich, które służą bezpieczeństwu i obronności państwa. Bezpieczne łącze jako technologia podwójnego przeznaczenia może być też wykorzystywane w sektorze finansowym do zabezpieczania danych lub dla operatorów telekomunikacyjnych - do generacji kodów szyfrujących. Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce.
Pełny plan wydarzenia jest dostępny na stronie uczelni.
Sympozjum odbędzie się 20 września w godz. 11.00–15.00 w auli Radiowego Centrum Naukowo-Dydaktycznego Wydziału Elektroniki (budynek 49) Wojskowej Akademii Technicznej. Kontakt w celu uzyskania formularza rejestracyjnego: mateusz.karol@wat.edu.pl lub konrad.brewczynski@wat.edu.pl (PAP)
Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
kol/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.