Badacze drapieżnych chrząszczy spotkają się na sympozjum w Spale

Fot. dr Radomir Jaskuła
Fot. dr Radomir Jaskuła

Biegaczowate to jedna z najliczniejszych rodzin chrząszczy, do której często zaliczana jest także rodzina trzyszczy. Do tej pory na świecie odkryto ponad 40 tys. gatunków z obu rodzin, a ponad 500 żyje w Polsce. Badacze tych drapieżnych chrząszczy spotkają się w czerwcu na ogólnopolskim sympozjum w Spale.

Tegoroczne 16. Sympozjum Karabidologów Polski odbędzie się w dniach 26-29 czerwca w Spalskim Parku Krajobrazowym. W trakcie konferencji polscy entomolodzy, ale także zagraniczni eksperci, dyskutować będą o roli drapieżnych chrząszczy - biegaczy i trzyszczy - w przyrodzie i gospodarce człowieka – mówi PAP organizator konferencji, dr Radomir Jaskuła z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Biegaczowate (Carabidae) i trzyszcze (Cicindelidae) to bardzo zróżnicowana grupa chrząszczy, skupiająca gatunki o aktywności dziennej i nocnej. Zasiedlają one praktycznie wszystkie typy siedlisk lądowych - od jaskiń, lasów, czy łąk, po pustynie i wysokie góry.

W znakomitej większości to gatunki drapieżne. Wiele z nich uznawanych jest za sprzymierzeńców człowieka w gospodarce rolnej i leśnej, bowiem ograniczają liczebność bezkręgowców uznawanych za szkodniki, inne z kolei same mogą niszczyć, np. ziarna zbóż.

Trzyszcze uznawane są za najszybciej biegające bezkręgowce na świecie, na krótkich dystansach potrafią rozpędzić się do 65 km/godz. „Tempo ich biegu jest tak szybkie, że regularnie muszą przystawać, gdyż sygnał przekazywany z oczu do centralnego układu nerwowego biegnie wolniej, niż są w stanie się poruszać” - dodał dr Jaskuła.

Wśród biegaczy są np. strzele (Brachinus), zwale też bombardierami. To tym chrząszczom zawdzięczamy wykorzystywany w przemyśle mechanizm rozpylania sprayu – one same stosują go do obrony przed atakiem drapieżników. Niektóre inne biegacze, np. z rodzaj dzier (Harpalus) zaliczane są do nielicznych owadów, które troszczą się o swoje potomstwo. Nie tylko dbają o składane przez samice jaja, ale i karmią pierwsze stadia larwalne.

W tym roku Sympozjum odbywa się pod hasłem „Biegaczowate - flagowa grupa w badaniach (nie tylko) entomologicznych: od taksonomii i ekologii po ochronę środowiska”.

Jak podkreśla dr Jaskuła, biegaczowate są bowiem doskonałymi organizmami wskaźnikowymi, przez co regularnie wykorzystywane są w biomonitoringu do oceny zmian zachodzących w środowisku.„Obecnie blisko 100 krajowych gatunków jest uznawanych za ginące i zagrożone, a kilkanaście jest objętych ochroną prawną” - dodał.

W wydarzeniu wezmą udział nie tylko polscy karabidolodzy, ale spodziewani są także goście z zagranicy, m.in. z Niemiec, Chorwacji, Finlandii czy Filipin.

Podczas prezentacji przewidziano kilka sesji tematycznych, otwartych zarówno dla pracowników naukowych i studentów, jak i amatorów. Studenci i doktoranci będą zwolnieni z opłaty wpisowego, a dodatkowo przewidziano dla nich nagrodę za najlepszą prezentację naukową podczas sympozjum.

 Fot. dr Radomir JaskułaObok części typowo naukowej zaplanowano także warsztaty poświęcone metodyce zbierania oraz identyfikacji chrząszczy z rodzin biegaczowatych i trzyszczowatych. „Do udziału w warsztatach zachęcamy przede wszystkim studentów i doktorantów, którzy dopiero zaczynają przygodę z tymi niezwykłymi owadami” - dodał organizator wydarzenia.

Sympozjum organizowane w Terenowej Stacji Przyrodniczej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ jest już 16. konferencją, na której spotkają się krajowi karabidolodzy, ale po raz pierwszy organizuje je łódzkie środowisko badaczy. Dotychczasowe edycje odbywały się m.in. w Górach Świętokrzyskich, Tatrach, Gorcach, Olsztynie, Tucznie i w Wielkopolskim Parku Narodowym.

Więcej szczegółów o konferencji można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/SPKCarabidae/, a zgłoszenia na sympozjum należy przesyłać do 9 czerwca na adres: radomir.jaskula@gmail.com.

Sympozjum odbywa się pod patronatem dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Organizatorami wydarzenia są WBiOŚ UŁ i Fundacja „Biodiversitatis”, a partnerami: Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz miesięcznik „Dzikie Życie”.

PAP - Nauka w Polsce

szu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

  • Międzynarodowe zawody robotyczne XChallenge w Rzeszowie, 14.10.2023.

    Podkarpackie/ W połowie listopada w Jasionce odbędą się międzynarodowe zawody robotów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera