Uczelnie i instytucje

Sejmowe komisje za ratyfikacją porozumienia w sprawie programu wymiany uniwersyteckiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Posłowie sejmowych komisji opowiedzieli się w środę za przyjęciem projektu ustawy o ratyfikacji Porozumienia w sprawie Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS IV.

W środę na wspólnym posiedzeniu sejmowych Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Spraw Zagranicznych posłowie zajęli się rządowym projektem ustawy o ratyfikacji Porozumienia w sprawie Środkowoeuropejskiego Programu Wymiany Uniwersyteckiej (CEEPUS IV).

Posłowie obu komisji opowiedzieli się za dokonaniem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji porozumienia.

W imieniu resortów nauki i spraw zagranicznych projekt przedstawił wiceminister nauki szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki.

Jak mówił wiceminister Szeptycki, CEEPUS to drugi po Erazmusie największy program wymiany akademickiej. Od początku skorzystało z niego ok. 90 tys. studentów i – w mniejszym stopniu – nauczycieli akademickich. Co roku w jego ramach wyjeżdża ok. 8 tys. osób.

"Polska jest obecnie największym beneficjentem tego programu. Łącznie co roku w jego ramach wyjeżdża z Polski do innych krajów regionu czy też przyjeżdża do Polski z krajów sąsiedztwa około 800 osób" – wyjaśniał Szeptycki.

Zaznaczył, że w tym roku z CEEPUS skorzystało 218 polskich uczelni, na około 300 wszystkich szkół wyższych w naszym kraju.

"Dzięki temu programowi uczelnie z krajów uczestniczących, w szczególności te z Polski, mają możliwość współpracy – wymiany studentów i kadr – z najlepszymi uczelniami w regionie" – podkreślił wiceminister nauki. Wymienił m.in. Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Karola w Pradze i Uniwersytet w Insbrucku.

Dodał, że po 2022 r. Polska uruchomiła w ramach CEEPUS różnego rodzaju mechanizmy wsparcia dla Ukrainy.

We wrześniu 2023 r. kraje członkowskie w Warszawie podpisały porozumienie dotyczące czwartej edycji programu, które ma regulować funkcjonowanie programu po wygaśnięciu CEEPUS III w maju 2025 r.

CEEPUS IV oprócz tradycyjnej wymiany akademickiej przewiduje również różne nowe instrumenty współpracy, m.in. możliwość nauczania w formie zdalnej i hybrydowej, wsparcia studentów z niepełnosprawnościami i osób w trudnej sytuacji materialnej.

Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS (ang. Central European Exchange Programme for University Studies) to program wymiany studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. Ma za zadanie wspierać wymianę akademicką w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Studenci i pracownicy uczelni partnerskich wyjeżdżający w ramach programu są zwolnieni z opłat za naukę i otrzymują od państwa przyjmującego stypendia na okres od 3 do 10 miesięcy.

Do CEEPUS należą uczelnie z 16 państw Europy Środkowej i Wschodniej (Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Słowenia, Prisztina / Kosowo).

Stworzony w 1993 r. Program CEEPUS był pierwszą tego typu współpracą w dziedzinie edukacji krajów Europy Środkowej. Polska należała do sześciu krajów, które jako pierwsze podpisały porozumienie.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka

    Na Politechnice Białostockiej otwarto Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHub

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera