ONZ: rekordowa koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze w 2023 r.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom, co nieuchronnie doprowadzi do wzrostu temperatur w najbliższych latach – ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Poziom trzech podstawowych gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla, metanu i tlenku diazotu – w ubiegłym roku wzrosły. Przy tym do akumulacji dwutlenku węgla dochodzi szybciej niż kiedykolwiek wcześniej – o ponad 10 proc. w ciągu dwudziestu lat – wynika z raportu WMO.

Raport opublikowano przed szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w dniach 11-22 listopada w Baku w Azerbejdżanie.

„Kolejny rok. Kolejny rekord. Powinno to posłużyć jako dzwonek alarmowy dla decydentów. Ewidentnie spóźniamy się z realizacją celów porozumienia paryskiego” – oświadczyła dyrektorka generalna WMO Celeste Saulo. W Paryżu uzgodniono ograniczenie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2 st. C, a docelowo do 1,5 st. C względem epoki przedprzemysłowej.

W zeszłym roku światowe temperatury na morzu i ziemi były "najwyższe, jakie zanotowano od 1850 r." - podkreśliła Saulo.

Zważywszy na to, jak długo dwutlenek węgla utrzymuje się w atmosferze, aktualne temperatury pozostaną na obecnym poziomie jeszcze przez dziesięciolecia, nawet jeśli wysokość emisji szybko spadnie – pisze agencja AFP.

W 2023 r. koncentracja dwutlenku węgla wynosiła 420 cząsteczek na milion, metanu 1934 cząsteczek na miliard, zaś tlenku diazotu 336 cząsteczek na miliard. Jest to odpowiednio o 151 proc., 265 proc. i 125 proc. więcej niż w 1750 r.(PAP)

mw/ zan/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera