Uczelnie i instytucje

Gdańsk/ Nowe muzeum na mapie miasta opowiada o historii uniwersytetu

11.10.2024. Dom Opatów w Gdańsku, 11 bm., w którym otwarto Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Na ekspozycji stałej placówki prezentowane są artefakty związane z historią uczelni, dawna aparatura badawcza, fotografie i osobiste pamiątki naukowców, studentów, pracowników i wybitnych osobistości związanych z UG. (sko) PAP/Adam Warżawa
11.10.2024. Dom Opatów w Gdańsku, 11 bm., w którym otwarto Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Na ekspozycji stałej placówki prezentowane są artefakty związane z historią uczelni, dawna aparatura badawcza, fotografie i osobiste pamiątki naukowców, studentów, pracowników i wybitnych osobistości związanych z UG. (sko) PAP/Adam Warżawa

Uniwersytet Gdański otwiera muzeum. W zabytkowym Domu Opatów w centrum miasta będzie można oglądać artefakty związane z historią uczelni, przykłady dawnej aparatury badawczej, fotografie i osobiste pamiątki. Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę.

"Jednym z głównych założeń wystawy jest przedstawienie rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego przez pryzmat indywidualnych losów bohaterów oraz ich sukcesów w życiu naukowym i społecznym" - zapowiedziała w przeddzień otwarcia muzeum jego dyrektorka Marta Szaszkiewicz.

11.10.2024. Dyrektor muzeum Marta Szaszkiewicz na otwarciu Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego w zabytkowym Domu Opatów w Gdańsku, 11 bm. Na ekspozycji stałej placówki prezentowane są artefakty związane z historią uczelni, dawna aparatura badawcza, fotografie i osobiste pamiątki naukowców, studentów, pracowników i wybitnych osobistości związanych z UG. (sko) PAP/Adam Warżawa

Podkreśliła, że na wystawie będzie można poznać sylwetkę pierwszego rektora uczelni oraz pierwszego absolwenta. "Poznamy także pierwszego fotografa pracującego na uczelni, któremu częściowo zawdzięczamy wizualne uwiecznienie wspomnień" - dodała.

Siedzibą muzeum jest budynek Wydziału Historycznego UG w Gdańsku, do którego należy również zabytkowy Dom Opatów Peplińskich. Wystawa stała została podzielona na pięć części: związki Uniwersytetu z morzem, muzeum uniwersyteckie jako zjawisko, dwie poprzedniczki Uniwersytetu Gdańskiego - WSE oraz WSP, strajki studenckie i działalność opozycyjna oraz kultura uniwersytecka i życie studenckie.

Eksponaty znajdujące się na wystawie zostały pozyskane na różne sposoby, m.in. od byłych studentów i pracowników uczelni. "Opublikowaliśmy ogłoszenie zachęcające osoby posiadające pamiątki lub materiały multimedialne związane z UG do podzielenia się nimi. Kontaktowaliśmy się ze wszystkimi osobami, które odpowiedziały na nasz apel. Jeśli materiały nie odpowiadały wymogom wystawy, były przekazywane do Biblioteki UG lub uniwersyteckiego archiwum, gdzie mogły być uznane za wartościowe pamiątki" - tłumaczyła Szaszkiewicz.

Dodała, że czasami to pracownicy muzeum szukali konkretnych przedmiotów i kontaktowali się z poszczególnymi osobami.

11.10.2024. Otwarcie Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego w zabytkowym Domu Opatów w Gdańsku, 11 bm. Na ekspozycji stałej placówki prezentowane są artefakty związane z historią uczelni, dawna aparatura badawcza, fotografie i osobiste pamiątki naukowców, studentów, pracowników i wybitnych osobistości związanych z UG. (sko) PAP/Adam Warżawa

Na wystawie znalazły się m.in. artefakty związane z historią Uniwersytetu Gdańskiego, przykłady dawnej aparatury badawczej, fotografie i osobiste pamiątki naukowców, studentów, pracowników i wybitnych osobistości związanych z uczelnią, dokumentacja działalności opozycyjnej w okresie PRL.

Wraz z oficjalnym otwarciem Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej zostanie pokazana wystawa czasowa pt. "Obiektyw na UG", która jest pokłosiem konkursu fotograficznego dla społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego utworzono w 2018 r. jako ogólnouczelnianą jednostkę, której nadrzędnym celem jest gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie oraz udostępnienie przedmiotów związanych z historią i kulturą Uniwersytetu Gdańskiego oraz historią nauki.(PAP)

Nauka w Polsce

pm/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

    Gdula: chcielibyśmy, żeby 25-30 proc. wnioskodawców zdobywało granty NCN

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ W piątek Nocne Spotkania z Nauką na Politechnice Rzeszowskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera