W środę w Poznaniu podpisano i wmurowano akt erekcyjny w powstającym nowym rektoracie Politechniki Poznańskiej. Inwestycja, której koszt opiewa na kwotę 95 mln zł, będzie miała ponad 5,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Nowy rektorat wkomponowany zostanie w istniejący układ przestrzenny Kampusu „Warta”, pomiędzy budynkami Centrum Dydaktycznego Wydziału Technologii Chemicznej oraz Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania. Jak informowała uczelnia, budynek będzie miał ponad 5,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej i zbudowany zostanie na planie kwadratu o boku 36,74 m. Będzie to pięciokondygnacyjny obiekt (jedna kondygnacja podziemna i cztery nadziemne) w formie szklanego prostopadłościanu z kamiennymi pilastrami elewacyjnymi.
Zarówno formę budynku, jak i elementy technicznego wyposażenia zaprojektowano tak, by spełniały wytyczne dla budynku o niemal zerowym zużyciu energii. Budowa jest realizowana przez firmę Mostostal Warszawa S.A.
Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski przypomniał w środę, że umowę na realizację inwestycji podpisano 28 września ub. roku, zaś prace rozpoczęły się na początku stycznia tego roku. Wskazał, że realizacja inwestycji przebiega zgodnie z planem.
„Teraz kluczowe wyzwania przed nami, bo wiemy jak to jest z budową wspaniałego domu – bardzo szybko buduje się ściany i dach, a później wnętrze wymaga więcej wysiłku i należytej staranności” – powiedział. Dodał, że fizycznie nowy rektorat rozpocznie działalność od początku 2026 roku. Koszt inwestycji to 95 mln zł.
W środę, w dniu uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na Politechnice Poznańskiej, w powstającym nowym rektoracie uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny.
Obecna na uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Maria Mrówczyńska pogratulowała władzom uczelni pomysłu i chęci realizacji takich inwestycji; jak wskazała – „na pewno nie łatwych i na pewno niosących wiele trudności, ale jednocześnie będących taką perełką dla całej społeczności akademickiej w całym Poznaniu”.
„Rozrasta się przepięknie kampus, będziecie mieli państwo wszystko w jednym miejscu, na jednym obszarze. Na pewno będzie to ułatwienie dla studentów, jak i dla pracowników Politechniki Poznańskiej” – powiedziała.
Prezes Mostostal Warszawa S.A. Jorge Calabuig Ferre podkreślił, że „dzisiaj rozpoczyna się kolejny rok akademicki, ale mija też rok od podpisania kontraktu na budowę nowego rektoratu Politechniki Poznańskiej. Przez ten rok pracowaliśmy zarówno przy budowie, jak i prowadząc prace projektowe. Dzisiaj możemy świętować ważny kamień milowy, jakim jest wmurowanie aktu erekcyjnego”.
„Widzimy już kształt nowego budynku, który będzie służył Politechnice Poznańskiej. Jako Mostostal Warszawa S.A. jesteśmy dumni, że możemy być częścią rozwoju kampusu uczelni. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Politechniką Poznańską, której działalność dydaktyczna odgrywa kluczową rolę w kształceniu inżynierów” - dodał.
Historyczny budynek rektoratu Politechniki Poznańskiej znajduje się na poznańskiej Wildzie. Po uroczystości rektor uczelni powiedział PAP i Radiu Poznań, że „historyczny rektorat nadal będzie funkcjonował”. Jak wskazał, „mamy tam sale Senatu, tam co miesiąc będzie się spotykał Senat Akademicki Politechniki Poznańskiej”.
„Dodatkowo chcemy temu budynkowi nadać nową funkcjonalność, częściowo w zakresie również administracyjnym, bo nie wszystkie działy mogą się tu przenieść. Liczymy, że część elementów historycznych, jak i spotkań będzie się odbywać w tym budynku historycznym i musimy też poczynić jego rewitalizację. Stosowane projekty już złożyliśmy do ministerstw o to, żeby otrzymać na rewitalizację tego miejsca wsparcie finansowe (…) liczymy, że w ciągu dwóch lat też będziemy pracować na tym budynkiem, żeby nadać mu jakby nową siłę, nową jakość, bo to jest historia – tam powstała Politechnika Poznańska” – mówił.
Rektor pytany, czy osobiście cieszy się z "przeprowadzki" na kampus Politechniki Poznańskiej, powiedział, że czuje się trochę rozdarty. „Personalnie się cieszę, bo mieszkam bliżej kampusu +Warta+; wiemy, że miasto jest coraz bardziej otwarte, ale jednak trochę korków mamy. Mentalnie – cieszę się umiarkowanie, gdyż tam się +wychowałem naukowo+. Zrobiłem magisterium i doktorat na Wildzie, w starych budynkach, dzisiaj już nienależących do Politechniki Poznańskiej, więc to serce jest trochę rozdarte, ale moje serce jest de facto w Politechnice Poznańskiej, więc gdziekolwiek się nie znajdę, będę czuł się jak w drugim domu” – zaznaczył rektor.(PAP)
ajw/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.