Alkohol może powodować arytmię

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nawet u młodych osób alkohol może powodować zaburzenia akcji serca. To wynik badania z udziałem miłośników nocnych imprez.

Naukowcy z Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium (Niemcy) ostrzegają: nadmiar alkoholu może powodować zaburzenia pracy serca na poziomie istotnej klinicznie arytmii.

Takie skutki spożycia etanolu zauważyli oni po założeniu przenośnych urządzeń do EKG grupie 200 młodych ludzi odwiedzających nocne kluby.

Zadanie ochotników było proste i zgodne z ich przyzwyczajeniami – pić alkohol i dobrze się bawić. Naukowcy informują, że u uczestników takich imprez stężenie alkoholu we krwi nierzadko przekracza 2,5 promila.

Mierniki EKG monitorowały akcję serca przez 48 godzin, czyli czas przed rozpoczęciem zabawy, okres picia oraz trzeźwienia.

Jak pokazują wyniki, upijanie się w zaskakująco dużej liczbie przypadków powodowało problemy z akcją serca.

„Klinicznie istotne arytmie wykryto u ponad pięciu procent zdrowych uczestników i działo się to głównie w fazie regeneracji” – podkreśla Moritz Sinner, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „European Heart Journal”. W fazie picia odnotowano natomiast coraz szybszy puls, przekraczający 100 uderzeń na minutę.

Wyniki wskazują więc, że alkohol może znacząco wpływać na autonomiczne procesy regulacyjne serca.

„Z perspektywy kardiologicznej nasze badanie pokazuje kolejny negatywny zdrowotny skutek nadmiernego spożycia alkoholu” - dodaje kierujący projektem dr Stefan Brunner.

Długoterminowe skutki związanej z alkoholem arytmii serca wymagają dalszych badań.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera