Eksperci IDEAS: dzięki pracy noblistów AI stała się jedną z najważniejszych technologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dzięki pracy tegorocznych noblistów z fizyki sztuczna inteligencja stała się jedną z najważniejszych technologii, a wyniki badań nad nią - przełomowe dla ludzkości - skomentowali dla PAP eksperci IDEAS NCBR dr hab. Przemysław Spurek oraz dr inż. Krzysztof Walas.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki zostali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton. Doceniono ich za "fundamentalne odkrycia i wynalazki umożliwiające uczenie się maszyn za pomocą sztucznych sieci neuronowych".

Źródło: Infografika PAP

Dr hab. Przemysław Spurek, prof. UJ, który w IDEAS jest liderem zespołu badawczego "Renderowanie neuronowe", przypomniał, że sztuczna inteligencja została ostatnio spopularyzowana dzięki rozpowszechnieniu modeli generatywnych, takich jak ChatGPT.

"Model ten zadziwił świat i wzbudził wiele kontrowersji wokół AI. Ale tak naprawdę historia rozwoju sztucznej inteligencji jest znacznie dłuższa. Można ją porównać do sinusoidy - środowisko naukowe na przemian darzyło uwielbieniem tę technologię, by za chwilę traktować ją jako wielkie rozczarowanie. Dzięki zaangażowaniu naukowców i ciągłej pracy udało się doprowadzić do ogromnego przełomu na początku tego tysiąclecia. Kolosalny wpływ na to miały nagrodzone Nagrodą Nobla osoby, których ciężka praca, zaangażowanie i determinacja doprowadziły do sytuacji, w której szeroko rozumiana sztuczna inteligencja stała się jedną z najważniejszych technologii" - uznał Przemysław Spurek.

Dodał: "Wyróżnienie, które otrzymali John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton jest hołdem dla ich dorobku naukowego, ale - w mojej opinii - również przejawem uznania dla wszystkich osób, które przez lata pracowały nad modelami sztucznej inteligencji. Podkreślę raz jeszcze, według mnie jest to nagroda dla wszystkich ludzi rozwijających AI.”

Źródło: Infografika PAP

Dr inż. Krzysztof Walas - w IDEAS NCBR lider zespołu badawczego "Robotyka interakcji fizycznej" - ocenił, że przyznanie Nagrody Nobla Hopfieldowi i Hintonowi "podnosi rangę badań nad sztuczną inteligencją i pokazuje światu, że wyniki prac są przełomowe dla ludzkości".

Jak przypomniał, w uzasadnieniu decyzji czytamy, że "uczenie maszynowe oparte na sztucznych sieciach neuronowych (ANN) rewolucjonizuje obecnie naukę, inżynierię i codzienne życie. Dziedzina ta jest już na drodze do umożliwienia przełomów w budowaniu zrównoważonego społeczeństwa, np. pomagając zidentyfikować nowe funkcjonalne materiały".

"Czytając uzasadnienie decyzji, dostrzegamy kluczową rolę obu profesorów w dotarciu do punktu, w którym jesteśmy dziś w rozwoju sztucznej inteligencji. Należy jednak pamiętać, co zostało podkreślone w decyzji Komitetu Noblowskiego, że na polu badań nad sztuczną inteligencją pojawiło się jeszcze kilka kluczowych osób, bez których nie bylibyśmy w punkcie, w którym jesteśmy dziś, kiedy przyznawana jest ta nagroda. Jest to uhonorowanie całego środowiska pracującego nad rozwojem uczenia maszynowego, a uhonorowane postacie są najbardziej wyrazistymi gwiazdami na tym firmamencie" - podkreślił Krzysztof Walas.

Zwrócił uwagę, że uzasadnienie decyzji zawiera "interesujące wyjaśnienie, jak rozwój sieci neuronowych wynika z fizyki i jej praw". "Pokazano tam również, w jaki sposób uczenie maszynowe 'oddaje' fizyce to, co od niej otrzymało, przyczyniając się obecnie do jej rozwoju, szczególnie w obszarach, gdzie ogromne ilości danych nie mogą być przetworzone bez wsparcia sieci neuronowych".

"Myślę, że nagroda ta jest także sposobem zwrócenia uwagi na rozwój sztucznej inteligencji, która przenika i transformuje świat, czy to w nauce, czy w życiu codziennym. W moim odczuciu, ma też na celu wskazanie nam tego, że musimy być gotowi na tę zmianę oraz bacznie przyglądać się jej rozwojowi z troską, aby przyczyniła się ona dla dobra ludzkości" - zaznaczył badacz.

Uznał przy tym, że dobrym podsumowaniem są słowa zawarte w decyzji Komitetu Noblowskiego: "mówiąc w skrócie, dzięki ich pracy ludzkość ma teraz nowe narzędzie do dyspozycji, które możemy wykorzystać do dobrych celów. To, jak w przyszłości zostanie wykorzystane głębokie uczenie oparte na sztucznych sieciach neuronowych, zależy od tego, jak my, ludzie, zdecydujemy się używać tych niezwykle potężnych narzędzi, które już są obecne w wielu dziedzinach naszego życia".(PAP)

Nauka w Polsce

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera