Uczelnie i instytucje

Białystok/ UMB rozwija bazę dydaktyczną, aby podnosić jakość kształcenia studentów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) zainaugurował w piątek nowy rok akademicki. Uczelnia stawia m.in. na rozwój bazy dydaktycznej, aby dalej podnosić jakość kształcenia studentów.

UMB obecnie kształci ponad 6 tys. studentów na 16 kierunkach na trzech wydziałach. Na pierwszy rok przyjęto 1,7 tys. studentów.

Nowy rektor UMB prof. Marcin Moniuszko, który pełni tę funkcję od 1 września powiedział podczas inauguracji, że z myślą o studentach i dalszej poprawie jakości kształcenia uczelnia rozpoczęła trzy duże inwestycje. To budowa Centrum Dydaktyki Nauk Podstawowych przy ul. Mickiewicza, Centrum Egzaminacyjno-Dydaktycznego przy ul. Szpitalnej i Centrum Pielęgniarstwa wraz z Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Żurawiej.

Rektor powiedział, że inwestycje zaczęto z własnych środków uczelni, ale UMB liczy na to, iż będą zrefinansowane z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Moniuszko zapowiedział także, że wkrótce, w odpowiedzi na postulaty studentów, na UMB rozpoczną działalność asystenci lekarzy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

"W najbliższym czasie, na dniach (...) ogłaszamy nabór na asystentów lekarzy w obu naszych szpitalach klinicznych" - powiedział prof. Moniuszko. Dodał, że było to bardzo oczekiwane przez studentów, aby mogli współpracować z lekarzami.

Rektor UMB zwrócił także uwagę, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa, leczeniem coraz większej liczby osób starszych, konieczne są też nowe inwestycje zwiększające liczbę miejsc w szpitalach na oddziałach internistycznych i neurologicznych, bo stają się one oddziałami geriatrycznymi.

"Stąd też istnieje bardzo pilna potrzeba zwiększenia dostępności nowych miejsc szpitalnych w oddziałach internistycznych, geriatrycznych, stworzenie niezbędnych zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, dalszej rozbudowy oddziałów rehabilitacyjnych" - powiedział rektor UMB. Dodał, że naprzeciw tym potrzebom wychodzi inwestycja, którą planuje uczelnia i koniecznie jest wpisanie jej do programu wieloletniego finansowania z budżetu państwa.

Rektor UMB podał, że szpital USK (największy i najbardziej specjalistyczny szpital w Podlaskiem) przyjmuje rocznie 57 tys. pacjentów i jest to połowa wszystkich pacjentów hospitalizowanych w Białymstoku. 67 proc. łóżek szpitalnych w mieście to miejsca w USK.

UMB to także ważny ośrodek zajmujący się badaniami naukowymi.

"UMB należy do najbardziej dynamicznych uczelni medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej (...) Te nasze działania naukowe są naprawdę innowacyjne i wybiegające w przyszłość. Wprowadziliśmy algorytmy sztucznej inteligencji bazując na analizach genomicznych i metabolomicznych. To jest wyjątkowe. To są algorytmy, które stosować można - albo już mogą być stosowane w tej chwili - w chorobach nowotworowych, metabolicznych, zakaźnych. Rozwijamy medycynę cyfrową, sztuczną inteligencję w najlepszym dla pacjentów tego słowa znaczeniu" - powiedział Moniuszko.

W uroczystej inauguracji wzięły udział m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Kacperczyk i podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Maria Mrówczyńska, władze regionu, miasta, przedstawiciele różnych uczelni, instytucji, studentów.

Katarzyna Kacperczyk podkreśliła, że UMB ze swoim zapleczem badawczym i kadrą "ma ogromny potencjał, aby wyznaczać nowe kierunki w naukach medycznych", jest "ośrodkiem innowacji i postępu", wdraża rozwiązania, które wpływają na poprawę zdrowia społeczeństwa, a także zmieniają oblicze współczesnej medycyny.(PAP)

Nauka w Polsce

kow/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera