Uczelnie i instytucje

Profesor Jan Chmura doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Profesor Jan Chmura odebrał w środę w Gdańsku doktorat honoris causa miejscowej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. „To naukowiec o międzynarodowej renomie i licznych dokonaniach, który łączy naukę i praktykę” – zaznaczył w laudacji promotorskiej dr hab. Piotr Godlewski.

To najwyższe akademickie wyróżnienie urodzony w 1949 roku w Dąbrowie Tarnowskiej profesor Chmura odebrał w środę w Hali Gimnastycznej Leszka Blanika – Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym AWFiS im. Jędrzeja Śniadeckiego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2024/2025 – 55. w historii tej wyższej uczelni.

„Profesor Chmura jest nauczycielem akademickim i uznanym naukowcem, specjalistą z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego i teorii sportu. W ponad 50-letniej działalności opublikował ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu wysiłku fizycznego, psychofizjologii i teorii sportu. Jest autorem pięciu książek i pięciu monografii, był powoływany w skład wielu prestiżowych rad naukowych i komitetów redakcyjnych renomowanych czasopism naukowych” – przybliżył postać wyróżnionego naukowca profesor AWFiS dr hab. Piotr Godlewski.

Autor laudacji podkreślił, że nowy doktor honoris causa gdańskiej uczelni jest archetypem człowieka łączącego naukę z praktyką, który poddaje swój organizm ekstremalnym fizjologicznym wysiłkom w różnych strefach klimatycznych.

„Od 63. roku życia uczestniczy w biegach maratońskich, ukończył 24 maratony na wszystkich kontynentach, w tym na Antarktydzie. Doświadczenia z tych wyczynów wykorzystywał w praktyce badawczej” - dodał Godlewski.

Profesor gdańskiej uczelni zauważył, że Jan Chmura jest promotorem karier naukowych wielu młodych naukowców oraz pionierem współpracy międzynarodowej, który mozolnie przebijał się do nurtu nauki europejskiej.

„Z pewnością profesor Chmura spełnił się nie tylko jako wybitny naukowiec, ale także w innych atrybutach swojej drogi życiowej. Jest niekwestionowanym wzorem i autorytetem dla młodego pokolenia naukowców” – zakończył laudator.

Jan Chmura jest absolwentem liceum ogólnokształcącego w Strzegomiu i studium nauczycielskiego w Jeleniej Górze – kierunek wychowanie fizyczne z biologią. Studia wyższe ukończył w 1976 roku na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku nauczycielskim. Doktoryzował się w 1986 roku, dziewięć lat później uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, a tytuł profesora nauk o kulturze fizycznej otrzymał w 2001 roku.

W latach 1996–1999 był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego AWF Katowice. Na tej uczelni w październiku 2021 otrzymał tytuł doktora honoris causa. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dziekana na Wydziale Wychowania Fizycznego AWF we Wrocławiu.

Jest także trenerem piłki nożnej I klasy, w latach 1992-1996 był członkiem Rady Trenerów PZPN, współpracował jako fizjolog z wieloma szkołami i klubami sportowymi, a także z selekcjonerami Antonim Piechniczkiem i Czesławem Michniewiczem. Honorowy Obywatel Strzegomia i Dąbrowy Tarnowskiej.

W Gdańsku Chmura wygłosił wykład „Syndrom niskiej intensywności we współczesnym procesie treningowym”. Zaznaczył, że jako fizjologa i trenera interesowały go głównie procesy psychofizjologiczne zachodzące podczas wysiłku progowego, podprogowego i nadprogowego w trakcie narastającego zmęczenia.

„Odważyłem się podjąć realizacji nowatorskich projektów badawczych w biatlonie, saneczkarstwie, narciarstwie zjazdowym, kolarstwie i grach zespołowych, których wyniki przekraczały granice tego, co znamy i rozumiemy. W środowisku naukowym spotkały się one z dużym dystansem i niedowierzaniem. Ja jednak nie poddawałem się i głęboko wierzyłem w to, co robię. Te oceny, opinie jeszcze bardziej nauczyły mnie pokory i zmobilizowały do pracy w poszukiwaniu prawdy w realizowanych badaniach” – przekazał naukowiec.

Profesor Chmura przypomniał, że w 2003 roku uczestniczył w uroczystości nadania tego tytułu na AWFiS Gdańsk trenerowi Kazimierzowi Górskiemu.

„Wówczas, tak po ludzku, zastanawiałem się, czy kiedykolwiek dostąpię tego zaszczytu. Dziś, kiedy Opatrzność sprawiła, że tę najwyższą godność otrzymuję w murach AWFiS, nasuwa się pytanie: czym zasłużyłem na ten tytuł z perspektywy mijającego czasu? To dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, zaszczyt i wielka radość, z głęboką pokorą przyjmuję ten tytuł. Ten dzień na zawsze zachowam w pamięci” – stwierdził fizjolog.

Po uroczystości przy rektoracie odsłonięto tablicę z nazwiskiem prof. Jana Chmury jako doktora honoris causa. Jest on 13. osobą docenioną w tej sposób przez tę uczelnię. W tym gronie są m. in. Irena Szewińska i trener Górski. Właśnie na ulicy imienia tego wybitnego szkoleniowca zlokalizowana jest ta placówka.(PAP)

Marcin Domański

md/ co/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera