Ma być merytorycznie, lekkim piórem i z myślą o nienaukowym odbiorcy – rusza pierwsza ogólnopolska edycja konkursu na artykuł popularnonaukowy „O nauce po ludzku”, skierowanego do studentów, doktorantów i naukowców. Termin nadsyłania prac upływa 24 listopada.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej. Serwis Nauka w Polsce objął konkurs swoim patronatem.
„Zależy nam na zachęceniu osób pracujących z nauką na różnym poziomie (od studentów po profesorów) do dzielenia się swoją wiedzą i pasją naukową w różnych naukowych tematach w sposób merytoryczny, ale przystępny dla nienaukowców” – opisała ideę konkursu prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.
Prace konkursowe można nadsyłać do 24 listopada. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane w grudniu br. Dla laureatów przewidziano nagrody w postaci gadżetów elektronicznych i książek.
Najlepsze prace wyłoni jury, w którego skład wchodzą specjaliści z zakresu komunikacji i popularyzacji nauki, dziennikarstwa oraz różnych dziedzin nauki. „Będziemy te prace oceniali z wielu punktów widzenia, ponieważ w jury zasiadają nie tylko naukowcy-popularyzatorzy nauki, ale również dziennikarze z mediów o różnej specyfice. Wszyscy mamy doświadczenie jako popularyzatorzy nauki, reprezentujemy różne dyscypliny naukowe i staramy się patrzeć na teksty również oczami odbiorców” – wskazała prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.
Tegoroczna edycja konkursu jest pierwszą o ogólnopolskim zasięgu. Wcześniejsze dwie były skierowane do przedstawicieli Politechniki Śląskiej. Bieżące przedsięwzięcie wpisuje się ponadto w działania w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Więcej szczegółów i regulamin na stronie.
Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.