Uczelnie i instytucje

Ponad 21 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 21 tys. studentów, w tym ponad 6,2 tys. żaków pierwszego roku, rozpoczęło we wtorek nowy rok akademicki na Politechnice Wrocławskiej. „Chcemy osiągną pozycję wiodącej uczelni technicznej w kraju i renomowanej uczelni europejskiej we wszystkich obszarach działalności” – mówił podczas inauguracji rektor prof. Arkadiusz Wójs.

W tym roku studia na Politechnice Wrocławskiej rozpoczęło ponad 6,2 tys. studentów na 59 kierunkach, z czego najbardziej oblegane były: automatyka i robotyka, informatyka stosowana w języku angielskim, informatyka stosowana oraz cyberbezpieczeństwo. Łącznie na wrocławskiej uczelni studiuje w roku akademickim 2024/25 ponad 21 tys. studentów.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs, który został wybrany na kolejną kadencję w kwietniu tego roku, podczas inauguracji roku akademickiego podsumował ubiegłą kadencję oraz mówił o planach na przyszłość. „Chcemy osiągną pozycję wiodącej uczelni technicznej w kraju i renomowanej uczelni europejskiej we wszystkich obszarach działalności, czyli kształceniu, badaniach i innowacjach oraz współpracy z otoczeniem” – mówił rektor.

Prof. Wójs wskazał też na potrzebę rozwoju przedsiębiorczości akademickiej. „Chcemy to osiągnąć m.in. poprzez budowę campusu innowacji studenckich oraz ekspansję akademickiego inkubatora przedsiębiorczości, współpracę z jednostkami zajmującymi się transferem wiedzy oraz rozwój programu dla młodych firm czy wzrost wolumenu zleceń badawczych z gospodarki” – mówił rektor. Dodał, że w efekcie tych działań powinien nastąpić wzrost liczby startupów Politechniki Wrocławskiej. „Z obecnych 40 do około 100” – powiedział prof. Wójs.

Rektor podkreślił też, że na Politechnice Wrocławskiej powinny powstać laboratoria, które będą działać na rzecz współfinansujących je „strategicznych, gospodarczych partnerów uczelni”, oraz ośrodki badawczo-rozwojowe dużych korporacji ulokowane na lub przy campusie.

„Z kolei przejawem społecznej odpowiedzialności uczelni ma być większy wpływ na rozwój miasta i regionu – m.in. poprzez działalność Centrum Innowacji Miejskich” – mówił rektor.

Prof. Wójs zapowiedział też rozwój szkoły doktorskiej Politechniki Wrocławskiej z prognozowanym dwukrotnym wzrostem liczby doktorantów. Rektor mówił też o rozwoju Wydziału Medycznego oraz nauk społecznych na Politechnice Wrocławskiej.

Wskazując na zagrożenia, które mogą hamować rozwój uczelni, prof. Wójs mówił o „trwałym niedofinansowaniu”. „Polska nauka od dekad zmaga się z ignorowaniem prostego fakt, że środki przeznaczane na badania naukowe nie są kosztem, który można ograniczyć w trudnych czasach, lecz zwracającą się inwestycją” – mówił rektor.(PAP)

Nauka w Polsce

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera