Uczelnie i instytucje

List ministry Wróblewskiej do wykładowców i studentów wyższych uczelni artystycznych

30.09.2024. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. PAP/Tomasz Gzell
30.09.2024. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. PAP/Tomasz Gzell

Z okazji inauguracji roku akademickiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska skierowała list do wykładowców i studentów wyższych uczelni artystycznych. "Wasze dzieła będą wyznaczały nowe kierunki, a Wasze poszukiwania twórcze nadadzą kształt nowym formom sztuk" - napisała.

"Rozpoczynamy dziś nowy etap, kolejną podróż, która poprowadzi nas ku rozwojowi talentów, poszerzaniu wiedzy i poszukiwaniu twórczej ekspresji. Inauguracja nowego roku akademickiego to podniosły moment, a ja jako Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czuję odpowiedzialność i ogromny zaszczyt, że mogę być częścią tej wyjątkowej społeczności – społeczności, która kształtuje przyszłość polskiej kultury i sztuki" - napisała szefowa MKiDN Hanna Wróblewska w liście do wykładowców, studentów i pracowników wyższych uczelni artystycznych.

"Uczelnie artystyczne to miejsca, gdzie rodzą się najgłębsze refleksje, nad pięknem i nad prawdą, gdzie kształtują się fundamenty przyszłych dzieł sztuki, które będą inspirować kolejne pokolenia. Sztuka to nie tylko obraz, dźwięk, słowo czy ruch – to głos narodu, jego pamięć, tożsamość i serce. To dzięki Waszej pracy, drodzy artyści i artystki dziedzictwo narodowe jest nie tylko chronione, ale także rozwijane, wzbogacane i reinterpretowane w świetle współczesnych wyzwań" - wskazała ministra.

Wróblewska przypomniała, że studentki i studenci uczelni artystycznych "będą nośnikami naszej kultury".

"To Wasze dzieła będą wyznaczały nowe kierunki, a Wasze poszukiwania twórcze nadadzą kształt nowym formom sztuki. Przed Wami czas wyzwań, ale także czas odkryć i radości z kreacji. Zachęcam Was, byście korzystali z tych lat do granic możliwości – uczcie się, eksperymentujcie, szukajcie własnych dróg, nie bójcie się wychodzić poza utarte schematy. Sztuka nie zna granic, a jej siła tkwi w wolności i odwadze" - oceniła.

"Dziękuję pedagogom, profesorom, wszystkim, którzy wspierają w dalszym rozwoju, są mentorami i przewodnikami na tej drodze. To dzięki Waszemu doświadczeniu i pasji młodzi artyści odkrywają swoje możliwości i uczą się, jak przekształcać swoje wizje w rzeczywistość. Przekazując wiedzę, przekazujecie również etos twórczości – szacunek do pracy, odpowiedzialność za słowo, obraz i dźwięk, a także wrażliwość na piękno i prawdę. " - podkreśliła kierująca resortem kultury.

"Państwa misja jest nieoceniona" - wskazała.

"Sztuka nie istnieje w oderwaniu od rzeczywistości. To, co dzieje się dziś w Polsce i na świecie, wpływa na nas wszystkich – artystki i artystów, twórców, pedagogów, jak i odbiorców. Żyjemy w dynamicznie zmieniających się czasach, pełnych wyzwań, ale także nowych możliwości. Wierzę, że polska sztuka, wzbogacona tymi doświadczeniami, będzie odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości nie tylko naszego kraju, ale także europejskiej i światowej kultury" - dodała.(PAP)

Maciej Replewicz

mr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera