Orszakiem profesorskim Uniwersytet Jagielloński zainauguruje we wtorek 661. rok akademicki. Będzie to jedyna okazja w roku, aby zobaczyć profesorów najstarszej uczelni w kraju w tradycyjnych strojach.
Reprezentowany będzie każdy z 16 wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany będzie w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.
Przemarsz rozpocznie się ok. godz. 10:15 przy Collegium Maius. Profesorowie przejdą ulicami Piłsudskiego i Wenecja do Auditorium Maximum przy ul. Krupniczej. Tu o godz. 11 nastąpi immatrykulacja (akt przyjęcia w poczet) studentów reprezentujących wszystkie wydziały UJ oraz wręczenie nagród rektora UJ: Laur Jagielloński i wręczenie prof. Jackowi Popielowi złotego medalu Plus ratio quam vis. Wykład inauguracyjny "Typowe i atypowe struktury w teorii kwantowej" wygłosi prof. Karol Życzkowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ.
W związku z orszakiem wystąpią czasowe ograniczenia w ruchu drogowym. W godz. od 7 do 11 będzie obowiązywał zakaz ruchu i zatrzymywania się na odcinku ul. Podwale do ul. Jagiellońskiej, a od godz. 10 do 11 na skrzyżowaniu ulic Straszewskiego i Piłsudskiego oraz ulicach Piłsudskiego, Wenecja i Krupnicza.
Po wakacyjnej przerwie studia w Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocznie łącznie ok. 40 tys. żaków. Podczas tegorocznej rekrutacji najbardziej popularnymi kierunkami były psychologia, prawo, kierunek lekarski, fizjoterapia. Na nowy kierunek - sztuczna inteligencja – podania złożyło 247 osób, z których naukę rozpocznie 14.
Przez najbliższe cztery lata uczelnią pokieruje nowy rektor – prof. Piotr Jedynak. W rozmowie z dziennikarzami poinformował, że inwestycją strategiczną jego kadencji będzie budowa kompleksu Collegium Medicum UJ w Prokocimiu. Uczelnia nie ma funduszy na sfinalizowanie tej inwestycji i zwróciła się o pomoc rządową. Apel o przyznanie 250 mln zł brakujących środków wystosowała do premiera i ministra nauki Rada Miasta Krakowa. Projekt zakłada budowę dwóch obiektów naukowo-dydaktycznych – budynku A i B. Budynek A jest w stanie surowym. Władze uczelni liczył, że oba budynki będą gotowe do końca 2026 r.
Wśród celów na tę kadencję są też m.in. budowa akademika na Kampusie 600-lecia na Ruczaju i modernizacja Centrum Kultury Rotunda.(PAP)
bko/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.