Poznań/ W piątek na poznańskich uczelniach i w laboratoriach Noc Naukowców 2024

Poznań, Adobe Stock
Poznań, Adobe Stock

Prawie 500 spotkań, wykładów i prezentacji złoży się na tegoroczną Noc Naukowców. W piątek na największych poznańskich uczelniach i w instytutach naukowych już po raz 18. będzie można przenieść się do fascynującego świata nauki.

Noc Naukowców to największa impreza popularno-naukowa w Europie; poznańskie wydarzenie co roku przyciąga tysiące fanów nauki. Podobnie jak w latach ubiegłych, i w tym roku naukowcy przygotowali setki atrakcji: warsztaty, pokazy, a także zwiedzanie najnowocześniejszych laboratoriów, gdzie naukowcy na co dzień dokonują ważnych odkryć.

Politechnika Poznańska Noc Naukowców zainauguruje pokazem Fizyka Balloon Show, odbywającym się w największej sali wykładowej uczelni; sporo nowości czekać będzie odwiedzających także w kampusach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w tym spektakularne pokazy chemików na Morasku.

„Sekrety DNA, biogazowanie na własne potrzeby z odpadów gospodarskich, biodegradowalny druk 3D – to tylko kilka z propozycji Uniwersytetu Przyrodniczego. Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego opowiadać będą m.in. o zielonych kryptowalutach, ekonomii w grach wideo i ekonomii obiegu zamkniętego. Instytut Genetyki Człowieka PAN zaprasza na warsztaty, na których będzie można poznać zjawisko fluorescencji oraz metody mikroskopowe służące do oceny plemników. W Instytucie Fizyki Molekularnej PAN pojawią się nowe wydarzenia, m.in. Lewitacja Nurkowa, Fizyka Krzywego Patyka czy Niewidzialna Ulica” – wskazali organizatorzy.

W tym roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN zapraszają na liczne pokazy oraz warsztaty z tworzenia podcastów, a także chemiczne eksperymenty. Spotkania na Akademii Wychowania Fizycznego dotyczyć będą nie tylko sportu, ale także tańca oraz zagadnień związanych z rehabilitacją i dietą.

Noc Naukowców 2024 odbędzie się w piątek, 27 września na Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Uniwersytecie Ekonomicznym, Akademii Wychowania Fizycznego, w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym oraz placówkach Polskiej Akademii Nauk: Instytucie Chemii Bioorganicznej, Instytucie Fizyki Molekularnej i Instytucie Genetyki Człowieka.

Na część pokazów obowiązuje rejestracja, która trwała od 17 września, ale organizatorzy zapewniają, że każdy, kto odwiedzi uczelniane kampusy znajdzie dla siebie coś ciekawego w otwartych laboratoriach. Szczegółowe informacje i formularz rejestracji można znaleźć na stronie www.nocnaukowcow.pl. (PAP)

ajw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera