Śląskie/ Sześć uczelni przygotuje ponad 500 wydarzeń podczas tegorocznej Nocy Naukowców

28.09.2018 PAP/Jan Graczyński
28.09.2018 PAP/Jan Graczyński

Gra kryminalna, warsztaty tworzenia tabletek, symulator warunków wysokogórskich - to tylko niektóre z ponad 500 aktywności, które znalazły się w programie sobotniej Nocy Naukowców. Wydarzenie jest organizowane przez sześć śląskich uczelni, które przygotowały bogaty program atrakcji dla uczestników w każdym wieku.

"Wydarzeń jest ponad 500, naukowców, którzy je prowadzą jest ponad 700. Konsorcjum akademickie śląskich uczelni bierze udział w całej imprezie i będziemy starali się pokazać bardzo różnorodną i bardzo mocną śląską naukę" - powiedziała podczas konferencji prasowej Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Impreza odbędzie się na kampusach uczelni w Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu, Bytomiu, Rybniku i Cieszynie.

Uniwersytet Śląski przygotował mikrobiologiczne safari i pokaz technik przetrwania roślin. Na Wydziale Prawa i Administracji odbędzie się gra kryminalna, wykłady o prawach zwierząt oraz warsztaty kryminalistyczne. Szkoła Filmowa im. Kieślowskiego zaprezentuje filmy krótkometrażowe, a na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych odbędą się warsztaty z szyfrowania i grafów.

Śląski Uniwersytet Medyczny podczas Nocy Naukowców skupi się na promocji zdrowia oraz na tym, w jaki sposób wprowadzać zdrowy tryb życia. "Będziemy także pokazywać, jak zrobić tabletki. Zobaczymy, z czego ona się składa, jak się rozpuszcza i na którym etapie układu pokarmowego. Dowiemy się, dlaczego po niektórych tabletkach boli nas żołądek, a po innych nie" - podkreśliła prorektor ds. nauki ŚUM Katarzyna Mizia-Stec.

W Akademii Wychowania Fizycznego na gości czeka m.in. wirtualna klinika równowagi i chodu, czyli alternatywnego rozwiązania w rehabilitacji bądź wspomagającego rehabilitację. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wygląda aktywność fizyczna w wirtualnej rzeczywistości.

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wypróbowania specjalnej komory symulującej warunki wysokogórskie. Po wejściu do maszyny uczestnik poczuje się, jakby przebywał na wysokości 2-3 tysięcy metrów nad poziomem morza, doświadczając specyficznych warunków panujących w górach.

"Na Uniwersytecie Ekonomicznym przygotowaliśmy 8 wydarzeń dla każdej grupy wiekowej. Chcemy pokazać w ogólny sposób, jak do procesu edukacji włączać gry, a także jak to robić, żeby dzieci chciały się uczyć i kształcić. Nauka jest dla każdego i to chcemy pokazać. Pokazujemy, jak nauka zmienia nasze codzienne życie" - wyjaśnił rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego Marcin Kiczka.

Inżynierowie Politechniki Śląskiej opowiedzą, jak ich innowacje wpływają na rozwój medycyny, w tym nowoczesne technologie i rozwiązania, które zmieniają standardy leczenia. Będzie można dowiedzieć się, dlaczego sztuczna inteligencja jest istotna nie tylko dla programistów, a także - że ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Poruszony zostanie też temat przyszłości edukacji w kontekście gier oraz zaprezentowane zostanie to, jak inteligentne materiały mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki podróżujemy.

Uczelnie podkreślają, że Noc Naukowców jest wydarzeniem przeznaczonym dla każdej grupy wiekowej. W programie znajdują się atrakcje zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Oferowane są zajęcia dla najmłodszych, a także wykłady i warsztaty przygotowane specjalnie z myślą o dorosłych uczestnikach, co sprawia, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Uczestnicy mogą zarejestrować się na warsztaty i pobrać bezpłatne wejściówki na stronie internetowej. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oferuje bezpłatny transport komunikacją miejską. Do skorzystania z darmowych przejazdów uprawnia wejściówka, którą uczestnicy otrzymują podczas rejestracji; wejściówkę należy okazać w trakcie kontroli - w wersji papierowej lub elektronicznej.

Wydarzenie organizowane przez Politechnikę Śląską oraz współorganizowane przez: Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski. Impreza dofinansowana została przez GZM.(PAP)

Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera