Maciej Gdula namawia naukowców do aktywności popularyzatorskiej

27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada
27.06.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula. PAP/Albert Zawada

Wiceminister nauki Maciej Gdula zaapelował do naukowców, by angażowali się w działalność popularyzatorską. Dzięki temu w dłuższej perspektywie będzie łatwiej nam zdobywać pieniądze na badania - podkreślił.

W czwartek w Warszawie rozpoczął się VI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Biologii Medycznej, który potrwa trzy dni. Organizatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Biologii Medycznej, Wojskowy Instytut Medyczny – PIB oraz Uniwersytet Warszawski.

Wśród gości uczestniczących w otwarciu pierwszego dnia spotkania był wiceminister nauki Maciej Gdula, który podkreślił wagę działalności popularyzatorskiej naukowców.

Minister zwrócił uwagę, że publiczne opowiadanie o prowadzonych badaniach naukowych i osiągnięciach jest ważne nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego, bo pomaga ludziom w podejmowaniu decyzji np. o profilaktyce, ale również wpływa na to, jak wysoką pozycję nauka zajmuje na tle innych priorytetów w kraju.

„To jest bardzo ważne, żeby ludzie widzieli, że naukowcy zmieniają ich życie. Że naukowcy tworzą rozwiązania, które są niezwykle istotne dla ich dobrostanu, bo nauka ma swoje społeczne i indywidualne konsekwencje. Dzięki temu w dłuższej perspektywie będzie łatwiej nam zdobywać pieniądze na badania” – powiedział Gdula.

Przyznał jednocześnie, że budżet na naukę w Polsce nie jest wysoki.

„Państwo mogą słusznie powiedzieć, że budżet na naukę nie jest satysfakcjonujący na przyszły rok. I będą państwo mieli rację. My też cały czas walczymy o to, żeby tych pieniędzy na naukę było więcej. Ale ważna jest też sama pozycja nauki. To, jak będzie nauka postrzegana” – zaznaczył wiceminister. Dodał też, że szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź, pojawiają się ludzie, którym zależy na destabilizacji i wywoływaniu chaosu. W takich chwilach, zdaniem Gduli, społeczeństwo potrzebuje korzystać z autorytetu naukowców.

„Od państwa zależy prawdziwy autorytet nauki i to, jak ludzie postrzegają naukę. Bardzo państwa proszę – po tym, jak państwo tutaj będą angażować się w bardzo szczegółowe, skomplikowane i niedostępne dla laików tematy – niech państwo też pamiętają o tym, że trzeba o tym mówić na zewnątrz. Bardzo o to proszę, bo to jest nasz wspólny interes na wielu wspólnych poziomach. Zaczynając od pieniędzy, a kończąc na bezpieczeństwie i zdrowiu publicznym” – akcentował Gdula.

W 2024 r. na badania i rozwój przeznaczono 1,1 proc. PKB. W przyszłym roku, jak powiedział na komisji sejmowej 11 września wiceminister nauki Marek Gzik, w budżecie na ten cel zaplanowano 1,07 proc. PKB.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe IGC PAN

    Instytut Genetyki Człowieka PAN: wyszliśmy z murów Instytutu do społeczeństwa

  • Fot. materiały prasowe

    Coroczna inwazja łazików marsjańskich dzięki Europejskiej Fundacji Kosmicznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera